Wpis z mikrobloga

Siema #smarthome #inteligentnydom planuje rozpocząć cyfryzację mieszkania - chcę postawić #homeassistant na #raspberrypi i wszystko skomunikować po #zigbee korzystając z Zigbee2MQTT na CC2531 - sprzęt już mam (właściwie to już ze 2 lata leży w szafie ( ͡° ʖ̯ ͡°)). Teraz pytanie do was - jakie żarówki na #zigbee na gwint E27 i GU10 kupić? Philips i Ikea są dość drogie przy złożeniu że chcę ich mieć kilkanaście. Chciałbym też że 3 czujniki temperatury/wilgotności etc. do domu oraz z 1 zewnętrzny - poleciecie coś?
  • 15
  • Odpowiedz
czujniki temperatury/wilgotności


WSDCGQ01LM

z 1 zewnętrzny


WSDCGQ01LM Mam 2 lata pod nadprożem Uk mrozu brak, choć mam w zamrażarce z zasilaniem (2 x AA w koszyku)

Co do żarówek, polecam nie wymieniać w cały domu, kilka reszta włączniki zigbbe np. Tuya TS0001,TS0002
  • Odpowiedz
  • 3
@Pit1337 Kup coś lepszego niż 2531, już 2 lata temu to była średnia opcja. IKEA jest spoko i wcale nie jest droga, szczególnie w porównaniu do Philipsa.
  • Odpowiedz
  • 0
@WykoZakop: dzięki za info. Co do żarówek to nie potrzebuję włączania/wyłączania światła zdalnie - potrzebuję zmianę natężenia i barwy ;)

@dran2: Coś konkretnego proponujesz zamiast CC2531?
  • Odpowiedz
  • 1
@Pit1337 J.w, mam od lat bez problemów. Nowy Sonoff też jest ostatnio wszędzie chwalony.

A co do zdalnego włączania i zmiany barwy to jedno bez drugiego się zesra. Nie zautomatyzujesz scen na wyłączonych żarówkach, nie będziesz miał sieci jak co chwila ci się będą rutery rozłączać. Smartżarówki muszą być stale zasilone.
  • Odpowiedz
CC2531


@Pit1337: Odpuść, jak tylko sieć ci trochę urośnie to zaczną się problemy. Ponoć nowy sonoff jest spoko ale ogólnie coś na cc2652 (r/rb) będzie duzo lepsze.
Ikea jest przeciez sporo tansza niz Hue.
  • Odpowiedz
  • 0
@WykoZakop: @kwantowykocyk: Thx!

@dran2: Thx! A zamiast żarówek zawsze pod prądem mogę postawić w mieszkaniu więcej gatewayów w jakimś trybie access point czy coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak wiem że myślę inną ścieżka niż to zostało zaprojektowane no ale nie widzi mi się przerabiać dotychczasowego sposobu działania światła w mieszkaniu - chcę tylko sobie móc regulować barwę i natężenie z apki.
  • Odpowiedz
Tak wiem że myślę inną ścieżka niż to zostało zaprojektowane


@Pit1337: Żadna ścieżka nie została zaprojektowana, nie masz wpływu na routing. Z każdym włączeniem każdej żarówki będziesz resetował pół sieci i prędzej czy później zacznie się coś sypać.

nie widzi mi się przerabiać dotychczasowego sposobu działania światła w mieszkaniu


@Pit1337: Zainstaluj smartpstryczki zamiast fizycznych pstryczków, nikt nie zauważy różnicy.

chcę tylko sobie móc regulować barwę i natężenie z apki.


@
  • Odpowiedz
@Pit1337: Pół rynku to wifi, Yeelight, Wizz, Osram ma serię, pół allegro nonejmów. No i IKEA może działać w trybie całkiem bez sieci co jest jeszcze lepsze, żadnej durnej apki tylko piloty, żadnych chińskich chmur z dostępem do twojego wifi, działa póki prąd jest.
  • Odpowiedz
  • 0
@dran2: Na co patrzeć szukając czegoś po wifi? Jest jakiś standard API w nich zachowany aby tym zarządzać Home Assistantem albo Domoticzem? Nie chce żadnych chińskich apek w moim ekosystemie (nikt kto zajmuje się IT zawodow nie chce ( ͡° ͜ʖ ͡°))
  • Odpowiedz
Na co patrzeć szukając czegoś po wifi?


@Pit1337: Nie wiem, nie interesowałem się, od razu uznałem że Zigbee jest pod każdym względem lepsze.

Jest jakiś standard API w nich zachowany


@Pit1337: Kilka lat temu nie było. Ludzie hackują sieci zgodne z TUYA, działa to różnie i jest #!$%@?ące w konfiguracji. Można też instalować otwarty soft na żarówkach (tasmota) ale nie zawsze się da, za to zawsze to dodatkowa upierdliwość razy
  • Odpowiedz