Wpis z mikrobloga

Kiedy byłem w gimnazjum, miałem sporą zajawkę na świadome śnienie. Ostatnio myślę o tym, żeby ponownie podjąć ten temat. Jako że wiedza na temat tego fenomenu zapewne mocno wzrosła przez ostatnie 15 lat, chciałbym Was zapytać:

1. Czy polecacie jakieś dobre kompendium wiedzy w tym temacie (to znaczy: jak zacząć, jakie techniki uchodzą teraz za najskuteczniejsze)? Zanim zacznę googlować i krążyć po losowych stronach / artykułach, może macie jakieś dobre "pewniaki"?

2. Główny powód, dla którego odpuściłem tę zabawę, to zjawisko, które zaczęło występować po miesiącach sukcesów, mianowicie śnienie o świadomym śnieniu. W trakcie snu skutecznie przeprowadzałem reality check, uświadamiałem sobie, że śnię, zaczynałem robić rzeczy takie jak lewitowanie... Ale sen szybko wracał na swoje standardowe, nieświadome, tory. Po przebudzeniu natomiast, uświadamiałem sobie, że nawet ten domniemany krótki fragment świadomości, nie był de facto świadomy, lecz wszystkie moje akcje były elementem "scenariusza snu". Nie miałem kontroli nad procesem podejmowania decyzji.
Wyglądało to przykładowo tak:
[przeprowadzam reality check]
- O kurczę, jestem w śnie, patrzcie na to! (do otaczających mnie NPCów)
- Faktycznie, ale jazda. Jak już skończysz lewitować pod sufitem to chodź, mamy mało czasu, trzeba dostarczyć artefakt zanim nekromanta nas dogoni.
- Ok, już idę.

Czy ktoś z Was zmierzył się z tym problemem i zna jakieś techniki, by temu przeciwdziałać? W pewnym momencie "sny o świadomym śnieniu" stały się moim jedynym doświadczeniem tego rodzaju, dlatego porzuciłem to hobby. Było to frustrujące, bo wszystko pozornie działało jak należy: wykonywałem RT we śnie, test skutecznie wysyłał sygnał "tak, to sen", ale jedyne, co to dawało, to zmiana scenariusza snu z uwzględnieniem tego faktu, a nie faktyczne uzyskanie świadomości (do tego mój awatar szybko zapominał o tym fakcie i przebieg snu wracał na standardowe tory) ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Z góry dzięki za odpowiedzi!
#swiadomysen
  • 4
  • Odpowiedz
@aderonraven:
Cześć, jeśli chodzi o kompendium to na pewno świadomy sen wiki, przejrzyj też artykuły (prasówki) jakie dodałem, Lucid Dream Portal, Lucid Dream Experience etc to dobre też miejsca startu
Hmm nie doświadczyłem tego, spróbuj robić RT nie-automatycznie, z wczuciem i medytacja też może pomóc
  • Odpowiedz
Jako że wiedza na temat tego fenomenu zapewne mocno wzrosła przez ostatnie 15 lat


@aderonraven: Niestety ale naukowa wiedza o LD nie poszerzyła się znacznie od lat '90. Tak samo jest w kwestii technik, nowe wymyślane techniki to warianty już znanych technik.

ad.1. Wg tego
  • Odpowiedz
@aderonraven: ustaw sobie misje w snie jeszcze przed pojsciem spac. Np robisz reality check a jak sie okaze ze snisz to siadasz przez 5 min i nigdzie nie idziesz. Daj sobie czas na poglebienie skupienia. Nastepnie robisz to co ustaliles ze masz robic zanim poszles spac. Ogolnie polecam medytacje bo potrzebujesz wyćwiczyć uważność a to najłatwiejsza droga.
  • Odpowiedz