Wpis z mikrobloga

Zrobiłem sobie kostki betonowe. Wsadziłem po paru dniach do wody i zaczęło mnóstwo malutkich pęcherzyków powietrza się z nich wydzielać. Co to za reakcja? Woda wypycha powietrze?
#budownictwo
  • 15
@Morthgar: nie. Wibrowanie, to proces zagęszczania mieszanki. Trzeba to robić umiejętnie by pozbyć się powietrza, a ciężka frakcja (żwir) nie osiadła na dnie formy. Istotny jest skład, proporcje mieszanki.
@Morthgar: napisałem przecież "nie" Trzymanie w wodzie nie zastąpi wibrowania. Kostka brukowa to wymagający temat. Ta robiona przemysłowo odbywa się z wibrowaniem w zamkniętych formach. Wytwarza się podciśnienie. Idealna metoda, by pozbyć się powietrza. Problem powietrz prawie nie istnieje przy lejącym się betonie, ale taki nie nadaje się na kostki. Są dodatki do betonu, które ułatwiają proces - plastyfikatory. Sam, mając jedynie betoniarkę, nie robiłbym kostki.
@Morthgar: Rozumiem. :) Wibrowanie pomaga, pozbyć się baniek powierza, uwięzionych w świeżej mieszance. Beton porowaty jest dużo słabszy. Różnice potrafią być kolosalne. Najłatwiej to zauważyć po wadze. Silnie zagęszczony beton waży nawet dwa razy więcej niż ten z domowej betoniarki.

Wody natomiast używa się, by zapobiec zbyt gwałtownemu schnięciu. Beton dostaje silnego skurczu. Może wręcz popękać. Im grubszy blok, tym bardziej to ważne.
@marek-sisey-tymoszczuk: to jeszcze prościej. Mamy wymieszany beton we wiadrze, bez wibrowania. Robimy z niego kostki. Jedną, po np. 2 dniach wsadzamy do wiadra wody. drugą zostawiamy na powietrzu w optymalnej do schniecia temperaturze. Pierwszą wyciągamy po 30 dniach i czekamy, aż wyschnie Po wyschnieciu porównujemy twardość obu. Jaka będzie różnica? Odpowiedź "nie wiem" jest dopuszczalna.
@Morthgar: Nie ma potrzeby trzymać miesiąc w wodzie. Polewasz po pierwszej dobie. Ładnie widać, jak beton jest zachłanny. Optymalne warunki schnięcia? Proszę bardzo 80 stopni i wilgotność 94% - autoklaw.

Teoretycznie, nie będzie różnicy, skoro zapewniasz optymalne warunki. W praktyce ten niepolewany będzie bardziej kruchy i ma szanse na spękania. Ścieralność, taki parametr.