Wpis z mikrobloga

Czy w polskich szkołach jest o tym mowa? Ja nie pamiętam, w sumie to od kilku lat czytam dużo postów o Ukrainie, czy to na wykop czy na innych stronach i jak się o tym dowiedziałem to bylem w szoku.

Akcja rewindykacji cerkwi prawosławnych w II Rzeczypospolitej – akcja prowadzona przez kolejne rządy państwa polskiego w latach 1919–1939. Wyróżnia się kilka faz tej akcji w latach: 1919–1924, 1929–1934, 1937–1938.

Akcja rewindykacyjna wpisywała się w ogólną politykę II Rzeczypospolitej wobec Kościoła prawosławnego, dążącą do maksymalnego ograniczenia jego wpływów politycznych i społecznych oraz zerwania jego związków z mniejszościami narodowymi ukraińską, rosyjską i białoruską. Ważnym motywem była również silna wrogość wobec prawosławia, kojarzonego powszechnie z Rosją, jako religii siłą utrwalanej na ziemiach polskich przez władze zaborcze.


I w sumie to dlaczego się dziwić, że Ukraińcy nas nienawidzili? Wyobraźcie sobie, że np. Niemcy czy jakiś inny naród by burzył czy palił katolickie kościoły xD

https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_rewindykacji_cerkwi_prawos%C5%82awnych_w_II_Rzeczypospolitej

#ukraina #polska #konfederacja #historia
  • 18
  • Odpowiedz
@WykopekRoztropek69:

Taka postawa była reakcją na wcześniejszą politykę władz carskich, które traktowały budowę nowych cerkwi jako element polityki rusyfikacyjnej i nierzadko wznosiły je nawet na obszarach, gdzie nie było takiej potrzeby, lub zupełnie świadomie wznosiły cerkwie-symbole panowania rosyjskiego

Reakcje ludności i duchownych prawosławnych na działania rewindykacyjne były różne. Zajmowanie niektórych cerkwi nie spotykało się z oporem, gdyż i tak były one nieczynne, zwłaszcza w wypadku zaadaptowanych na świątynie prawosławne dawnych kościołów rzymskokatolickich lub unickich

Specyficzną cechą pierwszej fali rewindykacji było również niszczenie cerkwi-symboli, wznoszonych przez carat dla zaakcentowania rosyjskiej władzy na ziemiach polskich lub dla upamiętnienia ważnych z jej punktu widzenia wydarzeń, takich jak Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie czy cerkiew Świętych Cyryla i Metodego w Chełmie (upamiętniająca likwidację unickiej diecezji
  • Odpowiedz
@WykopekRoztropek69:

Taka postawa była reakcją na wcześniejszą politykę władz carskich, które traktowały budowę nowych cerkwi jako element polityki rusyfikacyjnej i nierzadko wznosiły je nawet na obszarach, gdzie nie było takiej potrzeby, lub zupełnie świadomie wznosiły cerkwie-symbole panowania rosyjskiego


Jak najbardziej symbol kacapów i nikt normalny nie chce ich mieć w swoim państwie.
  • Odpowiedz
Niejako im się dostało rykoszetem, bo celem tej akcji było derusyfikacja.


@WykopekRoztropek69: Tzoooo? Derusyfikacją to można tłumaczyć zniszczenie cerkwi ustawionej przez Rosjan w środku Warszawy jeszcze w latach 20., a nie to, co się odbywało w ukraińskich miejscowościach na Chełmszczyźnie w końcu następnej dekady.
  • Odpowiedz
@WykopekRoztropek69 Nienawiść nie musi od razu oznaczać zgody na ludobójstwo. Ja dowiedziałem się, że mój dziadek uciekł z dziećmi przed UPA. A uciekł tylko, dlatego że ostrzegł go inny Ukrainiec. Polecam wszystkim ksiazke IPN o Ukraińcach ratujących Polaków. Sporo tego bylo
  • Odpowiedz
@WykopekRoztropek69: pierwsza fala dotyczyła przede wszystkim byłych cerkwi rosyjskich, które zostały porzucone wskutek bieżeństwa oraz były to cerkwie wcześniej należące do grekokatolików np. w Chełmie.
Natomiast trzecia fala to już zdecydowana akcja antyukrainska, kiedy to wielu nawet polskich publicystów protestowała.
  • Odpowiedz
@Wunderpuffe: Jakąś dupna ta mapka, pokazuje że w moich regionach był dominujący katolicyzm, podczas gdy dominowało prawosławie a potem grekokatolicyzm. Rodzin rzymskokatolickich było niewiele. Chyba że grekokatolików zalicza do katolików też, bo mapka jest po Unii Lubelskiej. Ale w takim razie niewiele mówi o różnorodności wyznań.
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: Niestety tajemnicą są kryteria, którymi kierowali się autorzy mapy. Z tego co widzę to trochę się zmieniała: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Religie_w_I_Rz-plitej_1573.svg W legendzie koło katolicyzmu napisane jest (religia panująca). Mapa pojawia się w kontekście Konfederacji Warszawskiej (1573 właśnie) która gwarantowała szlachcie wolność wyznania. https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_warszawska_(1573) W moim wysrywie odnosiłem się do twierdzenia, że cerkiew prawosławna to symbol sowietyzacji. (xD)
  • Odpowiedz
  • 4
Normalny ukraniec to rozumiał, że okupowany kraj przez sowietów nie chce u siebie ich komunistycznych symboli. Reszta to banderowcy.


@Latarenko Jesteś jak Ruscy na pikabu, którzy nie potrafią obiektywnie spojrzeć na rzeczywistość. Kiedy zaczęto likwidować cerkwie w 1919 r. Bandera miał 10 lat xd

Pal wrotki klaunie.
  • Odpowiedz