Wpis z mikrobloga

FAKT1.
Kraków jest Najmniej „zieloną” metropolia, czyli #!$%@? się łącznym udziałem lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym zaledwie 10%
FAKT 2.
Najbardziej „zielone” Miasto w Polsce : Na ten tytuł zasługuje Sopot (58% powierzchni zajętej przez tereny zielone). Bardzo wysokie wyniki odnotowano też dla Zielonej Góry (54%), Gdyni (46%) oraz Katowic (43%) i Jaworzna (39%). Wśród krajowych metropolii, najniżej uplasował się Kraków. Kraków jest więc najmniej zielonym z wszystkich miast w Polsce.
FAKT 3.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba obszarów zielonych wzrosła tu o… 2 p.p.

#krakow #zielen #greencity
cyberspace - FAKT1. 
Kraków jest Najmniej „zieloną” metropolia, czyli #!$%@? się łąc...

źródło: comment_166109209897HYYSCBkU0tksLmAiVBt7.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@cyberspace: Wynik Gdyni to jest mocno naciągany bo na jej terenie znajduje się park krajobrazowy. Znaczy no teren zielony jest, ale skupiony w jednym miejscu, a w samym mieście parków jest mało. Nie wiem jak z innymi miastami, podejrzewam że w tych które mają >=20% może być podobna sytuacja. Tak więc liczenie jaki % powierzchni miasta stanowią tereny zielone wydaje się być mało miarodajne, nawet jeśli miasto ma duży % to
  • Odpowiedz
@cyberspace: No ale to jest bardzo duży błąd bo taki Kraków praktycznie nie ma lasów w swoim obrębie i szukanie jest tutaj sensacji na siłę. Miasta, które zahaczają o jakieś parki w ogóle są wyrzucone poza skalę.
Można było skończyć na kolorze granatowym i byłoby to dla mnie osobiście lepsze porównanie, które jest obarczone mniejszym błędem. Do tego kolor granatowy rzeczywiście mówi jak duży procent przez włodarzy został przeznaczony na tereny
  • Odpowiedz
@cyberspace: Nie nazwałbym tego błędem pomiarowym, chodzi mi raczej o to że statystyka jest niskiej wartości bo nie bierze pod uwagę demografii. W takim Krakowie chociażby jest ten długi park dookoła starego miasta, no i dzięki temu bezpośredni dostęp do parku ma całe centrum. A co z tego, że gdzieś na uboczu Gdyni jest las? Mało kto tam chodzi bo obok jest niezbyt zaludniona dzielnica, a reszta miasta musiałaby podjechać samochodem
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: @foreveralone: No wiem, że są lasy w Krakowie. Widać to przecież nawet po tej statystyce, źe jakieś są.... Ale mówiąc o zielonym mieście po co brać tereny ewidentnie zewnętrzne i ościenne? Powinno się brać udział zazielenienia w obrębie ścisłej zabudowy i tyle. Inaczej to jakaś statystyka powierzchniowa, która nic nie mówi o zazielenieniu (użytecznego dla mieszkańców) miasta.
  • Odpowiedz