Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
Prawie 30 lat na karku i chłop zaczyna bawić się w #modelarstwo
Będę składał swój drugi model w życiu :D
Jakieś protipy? Chyba ze sklejaniem dam radę, bo już jeden model skleiłem (teraz wiem, że niektóre rzeczy zrobiłbym inaczej i dokładniej), a do tego mam więcej narzędzi, ale bardziej chodzi o malowanie. Nie wiem czy wcześniejszy model będę malował, bo już jest cały sklejony (z detalami), no chyba że nie będzie to żadnym problemem to też pójdzie pod pędzel.
Staram się czytać internety i oglądać poradniki, wiem tylko jaki podkład kupić, ale pędzla czy farbki nie mam żadnej, bo nawet nie wiem jak się za to zabrać. Rozcieńczanie, mieszanie, która firma itp itd. Tak czy siak frajdę mam!


#czolgi #czolg #diy
kiedysbylemfajny - Prawie 30 lat na karku i chłop zaczyna bawić się w #modelarstwo 
B...

źródło: comment_166082698119wUliyvVA5Eii2uWnAB6E.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@kiedys_bylem_fajny:

Jakieś protipy?


Nie spiesz się, klej tak powoli jak Ci pasuje - to nie wyścig.
Skończony model jest lepszy, niż model idealny (a taki i tak nie będzie póki co), więc nie próbuj poprawiać go
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kiedys_bylem_fajny: bardzo fajne pedzle ma firma italieri, dostepne na mojehobby. Pewnie jak do nich napiszesz to doradza jakie pedzle. Niska cena, dostepne od reki, nie ma co czekac nie wiadomo ile na przesyłkę z ali. Nie wiem jak jakosc tych pedzli, ale sam z siebie bym sie bal kupowac pedzle z ali ¯\_(ツ)_/¯
Farby akrylowe vallejo, ale polecam ak 3gen, tez maja zestawy tematyczne i imho sa lepsze od vallejo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czolgista_dzialonowy: właśnie sobie teraz kleję i w porównaniu do Panzera IV od tamiyi od którego zaczynałem to widzę poziom detali, spasowania czy naddatków plastiku jakie muszę spiłować jest rozczarowujący, bo wręcz jakby model od innej firmy i przez moment myślałem że kupiłem podróbkę.
@Regis86: wow, dzięki za wyczerpujący komentarz, zaraz zamówię pędzelki. Staram się nie szarżować. Na pewno zerknę na te farbki i podkład, dzięki!
@anussatanus:
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kiedys_bylem_fajny: ja rozcienczam na oko :p kropla farby na palete, troche wody na pedzlu, mieszam, jest ok to maluje, a jak farba ciągle za gesta to jeszcze troche wody ¯\_(ツ)_/¯ a jak pierwsza warstwa nie bedzie kryla dokladnie to lepiej pomalowac kolejne cienkie warstwy niz jedna gruba :)
  • Odpowiedz
Powiedzcie mi jeszcze, czy na farbach znajdę info w jakich proporcjach rozcieńczać? Gdzieś widziałem, że 30:70, tylko ile czego już nie podali :D Czym odmierzacie? Strzykawkami czy na oko?


@kiedys_bylem_fajny: Raczej 70% farby, ale są takie, które wymagają więcej niż 30% wody. Sposób, którego używam przy malowaniu figurek to sprawdzenie, czy jak nabiorę farbę pędzelkiem (pamiętaj, żeby wytrzeć pędzelek w ręcznik papierowy) i pomaluję sobie po nadgarstku, to czy (a)
Regis86 - > Powiedzcie mi jeszcze, czy na farbach znajdę info w jakich proporcjach ro...
  • Odpowiedz
@kiedys_bylem_fajny: Też jakiś czas temu zrobiłem powrót do modelików, z protipów bazujących na własnym doświadczeniu:

- aerograf to był dla mnie największy gamechanger, świetnie maluje duże powierzchnie. Ale do detali/efektów/wykończenia - lepsze pędzle.
- drugi game changer - youtube i ogólnie internet. Można patrzeć na prace innych i jak zobaczy się coś, co się podoba - podpatrywać od razu, jak uzyskać dany efekt. Wiadomo, reszta to już kwestia wprawy, ale taki know how też bardzo pomaga
- nie warto rzucać się w wir zakupów, bo 70% tego potem i tak leży na półce nieużywane - lepiej kupić trochę podstawowych farb/chemii i mieszać we własnym zakresie
- warto eksperymentować z technikami, uczyć się jak działają i jaki dają efekt - żeby potem świadomie ich używać do określonych celów. Właśnie chyba ta świadomość co można osiągnąć danym efektem i po co chce się go użyć daje najwięcej - pozwala robić naprawdę fajne pojazdy. Często też mniej (np rdzy, błota) = więcej (realizmu, fajnego efektu) ( ͡
knoor - @kiedysbylemfajny: Też jakiś czas temu zrobiłem powrót do modelików, z protip...

źródło: comment_1660839866yyTH34PdmjwmLS8Qnngxoe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kiedys_bylem_fajny: Idealny model, bardzo dobrze się go składa i maluje, a efekt końcowy jest zawsze piorunujący ;). Polecam poradnik ak interactive, jest dostępny w j. polskim (co jest dość rzadkie w tym hobby), przystępny cenowo wiele fajnych i przydatnych technik i protipów jest tam zawartych. Polecam się zaopatrzyć w różnego rodzaju specyfiki do weatgeringu (polecam gorąco produkty ak interactive w tym temacie), shadeingu, pozwolą przenieść model w inny wymiar odwzorowania,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pobsky8: im dalej w model tym coraz bardziej wierzę w to co napisałeś :D
@anussatanus: dzięki, wezmę to pod uwagę!
@Czolgista_dzialonowy: dobrze, że akurat pilniki kupiłem, to przynajmniej mniej stresu :D
@lewymaro: o, dzięki! Będzie oglądane!
@kozaqwawa: muszę pomyśleć jak to zrobić, ale rzeczywiście wymaga wypełnienia, zobaczę może mam gdzieś kawałek plastiku na tyle duży, a jak nie to pójdzie kartonem. Gorzej z rurami, masz może jakąś podpowiedź? Jedynie rozgrzana igła mi przychodzi do głowy.
@Regis86: super, dzięki za radę. Każda na
  • Odpowiedz
@kiedys_bylem_fajny: Praktycznie weatha możesz używać od początku, swojej przygody z modelarstwem, nie ma ta technika żadnego progu wejścia. Zaufaj mi, że im szybciej zaczniesz tym lepiej, niestety na początku trudno zrozumieć pewne reakcje chemiczne, rezultaty, ale im więcej i częściej używasz tym efekty są bardziej spektakularne. No tylko niestety trzeba poświęcić ten jeden model :p.
  • Odpowiedz
@szczesliwa_patelnia: Z takich co oglądam regularnie, to jeszcze Luke Towan oraz Boylei Hobby Time (ale obaj robią głównie dioramy), ScaleModelShed (mniej aktywny gość, ale lubię go oglądać), Scale War Machines (ogólnie poziom sporo poniżej Plasmo i Night Shift, szczególnie produkcja wideo, ale ma parę dobrych filmów o technice i różnych sztuczkach) i niestety nieaktywny już Sergio Solo.

Jakbyś chciał to mam jeszcze listę kanałów typowo "figurkowych" ( ͡° ͜
  • Odpowiedz