Wpis z mikrobloga

A teraz będzie #nocna bonus z dupy.

Wiecie co to jest liczna pojedyncza i liczba mnoga?
Wiecie, gupi nie som.

dobra, to teraz: czy wiecie co to jest liczba podwójna? Dalej będzie coś z wikipedii (edytowane), więc bez spiny.

Liczba podwójna (liczba mnoga podwójna, dualis – występująca w niektórych językach (w tym w dawnej polszczyźnie) kategoria gramatyczna, służąca wyrażaniu podwójności, parzystości. Ma ona własne formy gramatyczne, inne od form liczby mnogiej, na oznaczenie dwóch osób lub rzeczy (na przykład, w rodzaju męskim oba konia, dwa miecza, dwa króla; w rodzaju żeńskim obie stronie, dwie rybie, dwie niewieście; w rodzaju nijakim dwie słońcy, dwie poli).


Rzeczowniki występujące w języku polskim w liczbie podwójnej miały trzy formy przypadkowe, np.

w rodzaju męskim – mianownik, biernik i wołacz: (dwa) męża, dopełniacz i >miejscownik: (dwu) mężu, celownik i narzędnik: (dwiema) mężoma;

w rodzaju żeńskim – mianownik, biernik i wołacz: (dwie) ręce, dopełniacz i >miejscownik: (dwu) ręku, celownik i narzędnik: (dwiema) rękama[6];

w rodzaju nijakim – mianownik, biernik i wołacz: (dwie) lecie, dopełniacz i >miejscownik: (dwu) latu, celownik i narzędnik: (dwiema) latoma.


Ale teraz najlepsze:

pojedyncza podwójna mnoga
oko oczy oka
ucho uszy ucha

I faktycznie do dzisiaj mówi się, że mamy oczy, ale w rosole pływają oka. Mamy uszy, ale dzbany mają ucha.

Dodatkowo, istnieją rzeczowniki, które występują wyłącznie w liczbie mnogiej, co też jest interesujące.

Na przykład "drzwi" są jedne drzwi i jest wiele drzwi. Albo nożyczki. Nożyce. Jeden to jest nóż, ale nożyczki muszą iść w parze. Więc najpierw były nożyce w liczbie podwójnej, a potem nożyczki w formie zdrobniałej. Kalesony. Spodnie. Majtki - wszystkie te parzyste rzeczy.

Polski język zdecydowanie jest co najmniej 64-bitowy w porównaniu do 8-bitowego angielskiego. Już niemiecki nawet jest 16-bitowy.
  • 18
  • Odpowiedz
@rowerbicycle123:Nie rozpocząłeś zdania wielką literą. Olałeś polskie znaki diakrytyczne i kropkę na końcu zdania. Potem dopisałeś coś, co się kompletnie nie trzyma kupy ("Aco z pisze"). I piszesz o ignorancji w kategorii języka polskiego? Po co startujesz w dyscyplinie o której nie masz bladego pojęcia?
  • Odpowiedz
@rowerbicycle123: Jak by ci to wyjaśnić, mamy na to specjalne litery w alfabecie. Niemcy mają swoje, Czesi swoje, Szwedzi swoje, Fińczycy swoje, Duńczycy swoje, Rosjanie i Chińczycy to już w ogóle pojechali po bandzie, a my mamy swoje. I jest taka litera OUUUANN. to się zapisuje Ą. Mam nadziejeję, że pomogłem.
  • Odpowiedz
jest co najmniej 64-bitowy w porównaniu do 8-bitowego angielskiego


@mike78: co za brednie xD W angielskim też masz pluralia tantum, a o archaizmach i nieregularnościach w liczbie mnogiej to można książkę napisać. Zresztą, jiejedną już napisano.
  • Odpowiedz
@slapdash: Może porozmawiajmy zanim wrzucisz na czarną listę. Tylko sugerowałbym najpierw wytrzeźwieć, a potem może być ciekawie. I bez złośliwości.
  • Odpowiedz