Wpis z mikrobloga

Cześć #mirkowyzwanie !
Rzutem na taśmę dodaję swoją relację. Oto zadania jakie miałem do wyboru:

1. Spróbuj samodzielnie zrobić makramę.
2. Znajdź i zwiedź ciekawe opuszczone miejsce w swojej okolicy (urbex).
3. Przygotuj nalewkę owocową.

Ponieważ już parę razy próbowałem robić makaron i mi nie wyszło, a potem przeczytałem dokładnie wyzwania to zdecydowałem się spróbować #urbex . Oprócz tego to jeszcze troszeczkę zahaczę o temat 3. Stay tuned.

No więc zaczynamy, zapraszam do komentarzy:
#ostrowiecswietokrzyski #swietokrzyskie
  • 24
1.Wstęp, czyli „Panie ja kończyłem podstawówke, a nie geografie”

Od kilku lat mieszkam, żyje i pracuje w Ostrowcu Świętokrzyskim (żółta gwiazdka na mapie). Urodziłem się natomiast w oddalonym o 50 min drogi Skarżysku Kamiennej. Dlaczego o tym wspominam? Obydwa miasta łączy jeden ciekawy mianownik – wielkie przedsiębiorstwo produkcyjne, którego czasy świetności minęły niedługo po transformacji ustrojowej.
W przypadku Skarżyska są to Zakłady Metalowe „Mesko” powiązane z szeroko pojętą branżą zbrojeniową oraz w
jeremy_bolm - 1.Wstęp, czyli „Panie ja kończyłem podstawówke, a nie geografie”

Od ...

źródło: comment_1660244395WPfpm0fVkGdOvl11kMGh20.jpg

Pobierz
2. Zakłady Metalowe „Mesko”

Od dziecka słyszałem od dziadków oraz ludzi starszego pokolenia co to było „Mesko” – w czasach świetności (przypadających na lata 50 i 60 XX w.), przedsiębiorstwo zatrudniało 22 tysiące ludzi, czyli więcej niż wynosiła populacja miasta. Niemal każdy pracował w „Mesko”. Nazwa stała się synonimem miasta. Niektóre sceny w „Liście Schindlera” Spielberga były kręcone na terenie byłych Zakładów Metalowych. Na przełomie lat 90 i 2000 jeździłem do Domów
jeremy_bolm - 2. Zakłady Metalowe „Mesko”

Od dziecka słyszałem od dziadków oraz lu...

źródło: comment_1660244507iL46JBBRIojIv2TWesVhiT.jpg

Pobierz
3. Huta Ostrowiec

Sytuacja Zakładów Metalowych „Mesko” jest pod pewnymi względami podobna do tego co stało się z Hutą Ostrowiec, a pod innymi – diametralnie odmienna.
Podobnie jak w przypadku Skarżyska, Huta Ostrowiec to wizytówka miasta, która w szczycie swojej świetności zatrudniała 17 tysięcy ludzi. I podobnie jak „Mesko”, przeszła ogromne zmiany niedługo po transformacji ustrojowej.
Obecnie w Ostrowcu w umysłach i języku ludzi funkcjonują dwie huty: „Stara Huta” czyli obszary poprzemysłowe
jeremy_bolm - 3. Huta Ostrowiec

Sytuacja Zakładów Metalowych „Mesko” jest pod pewn...

źródło: comment_1660244558WUKpuG0zUBYdBHydZvqfE5.jpg

Pobierz
4. „Ale zaraz zaraz ja to myślałem, że to jest mirkowyzwanie a nie wypracowanie z polaka w 5 klasie podstawówki!”

No i jest, tylko dajcie mi jeszcze jeden komentarz i już będzie #mirkowyzwanie . Ok? Ok.

Do Ostrowca trafiłem przez moją partnerkę, która stąd pochodzi. Od pierwszych wizyt u jej rodziców oraz poruszania się po mieście moją uwagę przykuły dwa budynki: wieża ciśnień oraz ogromna niedokończona hala stojąca tuż obok niej (wybaczcie
jeremy_bolm - 4. „Ale zaraz zaraz ja to myślałem, że to jest mirkowyzwanie a nie wypr...

źródło: comment_1660244625VNoOg3YMFGpKxj4pd2BvMe.jpg

Pobierz
5. Jestem profesjonalnym, podkreślam, profesjonalnym urbanem exploratorem.

Aby przygotować się do wyzwania, obejrzałem sporo materiałów #urbex na Youtubie – to co dowiedziałem się z tych filmików wziąłem sobie do serca, więc kompletnie na przypale w tenisówkach, jeansach i koszulce podjechałem na bezczela samochodem, parkując przed samą bramą. Oczywiście zrobiłem to w środku dnia.
Zdjęcie z Google Maps w poprzednim komentarzu jest stare (Sierpień 2017), więc teren nie jest tak zarośnięty i wygląda
jeremy_bolm - 5. Jestem profesjonalnym, podkreślam, profesjonalnym urbanem explorator...

źródło: comment_1660244745T5HlHp9UFr5qFYfsq5xj4X.jpg

Pobierz
6. No dobra, ale co to właściwie jest i dlaczego nie ma nic o wieży?

O wieży jest niżej. Spokojnie.

Pomimo, iż szkielet znajduje się na terenie Starej Huty, to jego historia jest w całości współczesna. W zasadzie zawiera się w poniższym artykule:

https://www.propertynews.pl/magazyny/miala-byc-walcownia-za-75-mln-euro-ale-przyszedl-komornik,61248.html

Czyli miała być walcownia za 350mln PLN (wg dzisiejszego kursu), ale przyszedł kryzys, więc budowę wstrzymano w 2009, pierwsza licytacja komornicza miała się odbyć w 2018.
jeremy_bolm - 6. No dobra, ale co to właściwie jest i dlaczego nie ma nic o wieży?

...

źródło: comment_1660244887K9Yh9N0wU5vfHJK7FRta5E.jpg

Pobierz
Sama konstrukcja nie jest złupiona, ani też nie widać na niej śladów czasu. Nie jestem ekspertem (a Polakiem, więc tak jakby ekspertem od wszystkiego, więc się wypowiem), ale myślę, że po drobnych naprawach tu i ówdzie spokojnie można by kontynuować budowę. Pod warunkiem usunięcia przyrody oczywiście.
No więc jakie są obecne losy walcowni? Tak do końca to jeszcze nie wiem, w Internecie jest mało informacji na ten temat, ale z pewnością postaram
jeremy_bolm - Sama konstrukcja nie jest złupiona, ani też nie widać na niej śladów cz...

źródło: comment_16602450768DV7WQTw3pJ1v3CQGk1KEO.jpg

Pobierz
Ale niestety wejście jest zaspawane. No to się naeksplorowałem (,)

Próbowałem dowiedzieć się co znajduje się w środku. Pod linkiem:

http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/wieza-cisnien-zdjecia-wnetrza/

Jeden użytkownik tak opisuje wnętrze:

„Mogę co niego powiedzieć o wnętrzu, na górę wchodzi się po metalowych, kręconych schodach. Są chyba 4 betonowe poziomy po drodze na górę. Między nogą a czaszą jest sporo instalacji wodnych, typu rury, zawory. Do metalowego, zardzewiałego zbiornika na wodę wchodzi się
jeremybolm - Ale niestety wejście jest zaspawane. No to się naeksplorowałem (╯︵╰,)

...

źródło: comment_1660245303HQKAl9AKNVk0fa4wYt3k4l.jpg

Pobierz
Jaka jest historia wieży?
Powiem bez bicia – nie wiem. Ale mam pewne poszlaki. Powyższy link z opisem wnętrza wieży zawiera komentarz innego użytkownika, który twierdzi, że był w środku w latach 90. kiedy budynek jeszcze funkcjonował. Kiedy został opuszczony? Nie wiem, ale się dowiem, w końcu to mój pierwszy raz z #urbex , mam nadzieję, że nie ostatni
jeremy_bolm - Jaka jest historia wieży? 
Powiem bez bicia – nie wiem. Ale mam pewne ...

źródło: comment_1660245364fzWELMMEGohCfOGrp0Ofkl.jpg

Pobierz
9. Zakończenie

Czy mirkowyzwanie zainspirowało mnie do urbexu? Nie ciągnie mnie do wchodzenia i eksplorowania opuszczonych miejsc, ale ta krótka przygoda sprawiła, że dowiedziałem się więcej o swojej okolicy i jej historii. Także, raczej nikt nie złapie mnie jak będę włamywał się do opuszczonego bunkra, ale pewnie spędzę jeszcze trochę czasu na czytaniu o ciekawych miejscach w swojej okolicy. Dzięki!
10. Nalewki owocowe

Tak jak pisałem na początku wrócę na chwilę do tematu nalewek owocowych, czyli opcji numer 3 z zestawu, który otrzymałem na to mirkowyzwanie. Otóż takie samo zadanie otrzymałem kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy uczestniczyłem w zabawie i……od tego czasu robię to regularnie. Wtedy wziąłem pierwszy lepszy przepis na cytrynówkę z chilli. Teraz przygotowuję ją z tego samego przepisu (z drobnymi zmianami) regularnie. Moja rodzina lubi wypić kilka
@jeremy_bolm: Wieża w Ostrowcu pewnie ma podobną historię co to na terenie SSE Starachowice. Za PRL wymagano aby zakłady przemysłowe posiadały 2 źródła wody, więc zaczęto stawiać wieże ciśnień na terenach zakładów. Czasy się zmieniły razem z przepisami, wieże wycofano z eksploatacji na rzecz tańszych rozwiązań. A wieże wybudowało przedsiębiorstwo z Ostrowca ;) I zrobili to tak cudownie że SB śledztwo prowadziło
@jeremy_bolm: jeszcze 3 lata temu fajny urbex byś ogarnął chodząc po DroMechu, czyli fabryce cystern. Ona była tam, gdzie teraz jest ta nowa strefa przy Bałtowskiej. Byłem tam w 2019 roku i oprócz chodzenia po suwnicach można było posiedzieć w porzuconych ciężarówkach.

A pamiętasz drugą wieżę ciśnień na starym zakładzie? Obok stawów hutniczych. Miała 90 metrów wysokości i w sierpniu 2010 roku ją rozebrali.