Wpis z mikrobloga

Skorzystałem z #wakacjekredytowe i chciałem nadpłacić kredyt, dzwonię do opiekunki kredytowej z PKO BP z zapytaniem jak to zrobić i wszystko fajnie, ale powiedziała, że u nich jest tylko opcja nadpłaty która powoduje zmniejszenie miesięcznej raty, a nie skrócenie okresu kredytu, czy to tak działa? Myślałem, że zawsze są dostępne obie opcje. #kredythipoteczny
  • 9
@witchmat: To dwie rozdzielne rzeczy. Wakacje kredytowe to zawieszenie spłat konkretnych ośmiu rat. Nie musisz płacić i kasa zostaje Ci w kieszeni. Co z nią zrobisz to Twoja sprawa.

I tak. Możesz kasę wydać. Możesz też nadpłacić kredyt. Warunki nadpłaty masz w umowie kredytowej. Zajrzyj tam.
@witchmat: Żeby skrócić okres kredytowania trzeba złożyć wniosek do PKO BP i zapłacić 2% prowizji od pozostałej kwoty kredytu. Nieopłacalne kompletnie.
Zresztą, po co skracać okres? Nie lepiej nadpłacać z każdym miesiącem większą kwotę tak, żeby rata wychodziła na "stałą", a zostawić sobie furtkę w razie gorszej sytuacji finansowej?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@witos:
Ta prowizja to nie musi być 2%, bo w PKO może to być np. 0,5%. Zależy od konkretnej umowy, no, ale żeby to wiedzieć trzebaby umowę z bankiem przeczytać. Zresztą czy 2% czy 0,5% to i tak zupełnie nieopłacalne. Chociaż potrafię sobie wyobrazić sytuację, że co poniektórzy sprawdzą sobie w internetowym kalkulatorze jak bardziej "opłacalne" jest dla nich skrócenie okresu i będą gotowi zapłacić 2000 złotych prowizji bo przecież skracając
@adidanziger: Pytanie odnośnie tego, czy zmniejszać czy skracać pojawia się na tagu średnio raz dziennie. I większość nie potrafi zrozumieć dlaczego jednak lepiej zmniejszać, bo tak jak mówisz - kalkulatory przecież pokazujo co innego.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@witchmat: zmniejszenie raty jest lepsze. Masz ratę 3000, po nadpłacie masz ratę 2800. Jeżeli co miesiąc zamiast płacić 2800 będziesz płacić 3000 (nadpłata 200 co miesiąc) to wyjdziesz na tym tak samo jakbyś skrócił okres kredytowania. Różnica jest taka, że w razie W możesz nie nadpłacać tych 200zł i na przykład kupić jedzenie czy coś xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@witchmat: mi kiedyś tłumaczyli że żeby skrócić trzeba podpisać aneks do umowy, zmniejszenie raty tego nie wymaga bo i tak kwota raty jest wyliczana dynamicznie np po zmianie wysokości stóp