Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@niegwynebleid: @pokey:
montuj spokojnie, za parę lat w złotówkach lepiej na tym wyjedziesz niż montując na południe, mimo mniejszej produkcji w kWh.
Montując wschód zachód na każdy kWp mocy paneli mamy mniejsza produkcję ale za parę lat finansowo wyjdzie to korzystniej niż instalacja skierowana na południe
@zibizz1: rozumiem, że tak jak sugeruje kolega niżej wiekszy procent pójdzie na autokonsumpcje i co za tym idzie mimo mniejszej produkcji rozłożymy w czasie jej wykorzystanie?
@niegwynebleid: @pokey:
1. zużycie własne lepsze, nawet jeśli tylko do 16 to nie ma znaczenia jeśli moc paneli będzie dużo większa niż te komputery i klima zużywa na bieżąco. Mniej nadprodukcji będzie w poludnie ale więcej wieczorem wyjdzie podobnie
2. od 1 lipca 2024 mają wejść ceny godzinowe czyli nadprodukcja będzie rozliczana według stawek godzinowych które w piękna słoneczną pogodę będą wyższe rano i wieczorem niż w samo południe i
@niegwynebleid: @pokey: za 1kWh wprowadzona o godzinie 8 dostaniesz ponad 1zł a w południe ~55gr
po godzinie 18 masz 1,5zł /kWh. Więc już jak się pomnoży ceny przez nadprodukcjie w poszczególnych godzinach to całka wyjdzie dużo większa niż przy instalacji na południe

to sa ceny na jutro i tak będą rozliczani prosumenci od 2 połowy 2024, asymetria cen pewnie się pogłebi
Pobierz zibizz1 - @niegwynebleid: @pokey: za 1kWh wprowadzona o godzinie 8 dostaniesz ponad 1...
źródło: comment_16589141210GaDeNZrnCnxHBr5CMDrkT.jpg
@niegwynebleid: @pokey: 2. od 1 lipca 2024 mają wejść ceny godzinowe czyli nadprodukcja będzie rozliczana według stawek godzinowych które w piękna słoneczną pogodę będą wyższe rano i wieczorem niż w samo południe i to miałem na myśli.


@zibizz1: Czy ten przepis wchodzi dla nowo zakładanych instalacji (istniejące dopiero za 15 lat), czy wszystkich istniejących? Bo znajduje sprzeczne informacje
@Atx0937: ale dla tych zamontowanych przed 1 kwietnia 2022 od 1 lipca 2022 tez wchodzi korzystna zmiana o której wczoraj się dowiedziałem, Bilansowanie godzinowe, czyli energia pobrana i oddana w danej godzinie jest zsumowana i dopiero wynik traktowany jako zużycie lub nadprodukcja (mnożone przez 70/80%). Efekt będzie teki że bedzie mniejsze zużycie umniejsza nadprodukcja, mnie energii będzie mnożone przez te 70/80% a autokonsumpcja wyjdzie na papierze większa
@niegwynebleid: jesli chcesz maksymalny uzysk to robi się na południe.
Jeśli chcesz produkować dużo a dach mały to wschód zachód ma zaletę że okladasz dwie połacie dachu.
Czyli np sąsiad ma taki sam wielkościowo dach jak ja - u niego na polac weszło 9kwp
A mi 18kwp bo mam dwie połacie dachu do obłożenia.

Dlatego sporo farm teraz powstaje wschód - zachód bo można gęściej ułożyć panele na hektarze.

P.s. 1kwp