Wpis z mikrobloga

Pamiętacie może niezwykle intensywnie promowany Taproot? Gdzie się podział? Jaka jest jego adopcja blisko rok od aktywacji?

Tak dla przypomnienia: Taproot jest rozwinięciem transakcji typ P2SH - czyli tzw pay to script hash. Tego typu transakcje , jak sama nazwa wskazuje, polegają na wysłaniu monet do sumy kontrolnej skryptu pozwalającego wydać potem te monety. Wydający musi dostarczyć skrypt pasujący do sumy kontrolnej, który jednocześnie pozwala wydać środki.

Taproot jest rozwinięciem, w którym zamiast jednego hasha, jest całe drzewo sum kontrolnych. Dzięki temu wydający nie musi dostarczać całego skryptu a jednie fragmenty (pasujące do konkretnych gałęzi drzewa hashy) które go interesują

Ogólnie w 2021r, zwolennicy promowali to rozwiązanie jako rewolucję na miarę smart kontraktów Ethereum, mające zmienić całą branżę kryptowalut.

Rok później możemy przyjrzeć się adopcji, oraz wynikom tejże "rewolucji"

Poniżej zamieszczam wykres pochodzący z https://transactionfee.info/charts/inputs-and-outputs-p2tr/

- Jak widzimy na wykresie zarówno ilość wyejść i wyjść typu pay2tr (pay to taproot) wynosi około 2000 na dobę. Czy to dużo? Nie, jest to beznadziejnie niska liczba.
Biorąc pod uwagę, że dziennie sieć bitcoin przetwarza ok. 800 tysięcy wejść i tyle samo wyjść możemy mówić tutaj o adopcji na poziomie żałosnych 0,25%

Ponadto, mimo googlowania, nie znalazłem żadnych rewolucyjnych usług które korzystałby z taproota... Gorzej, nie znalazłem w ogóle żadnych usług opartych o funkcjonalność taproot.

Co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że to rozwiązanie nie ma użycia w normalnych transakcjach, a jedynie w skomplikowanych, typu multisig itd, które i tak są bardzo rzadko używane w pierwszej kolejności.

Jakie jest moje zdanie na ten temat? Ogólnie zmarnowano masę wysiłku inżynieryjnego na coś, co dotyczy 0,25% sieci. Te zasoby i czas deweloperów mogłyby zostać spożytkowane na lepsze, bardziej użyteczne cele

#bitcoin #kryptowaluty #taproot
A.....o - Pamiętacie może niezwykle intensywnie promowany Taproot? Gdzie się podział?...

źródło: comment_1658835731Gl4UK9oiP76wRdB28mTqXu.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@Amebcio to że teraz nie jest wykorzystywany, to nie znaczy, że ma nie być potrzebny w przyszłości.

Wiele osób nie widzi potrzeby przejścia na adres Taproot z adresu segwitowego, bo z portfeli singlesig nawet zwiększy to opłaty. Wydaje mi się, że adopcja tego przyspieszy, gdy niektóre portfele będą domyślnie wykorzystywać Taproot do otwierania kanałów LN czy tworzenia multisigów.

Dla mnie najwiekszym problemem jest to, że znane giełdy mają to w dupie i
  • Odpowiedz
@Amebcio: W porównaniu do scentralizowanych projektów typu Ethereum, przejście na nowe rozwiązania musi być dokonane przez użytkowników, a nie wymuszone Hard Forkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przykładowo RGB ma wykorzystywać Taproota w przyszłości, by efektywniej działać.
  • Odpowiedz