Wpis z mikrobloga

Interesuje mnie etymologia wyrazu "nega", który jest jednym z członów słowiańskich imion: Niegosław, Mironieg, Dobroniega (tak miała na imię żona Kazimierza Odnowiciela). Przykładowo imię Niegosław mogło oznaczać "tego, który sławi rozkosz" - Niego- ("rozkosz") i -sław ("sława").

Jak zatem należy interpretować tę "rozkosz"? Chodzi o jakieś nieokreślone poczucie szczęścia, czy może raczej o coś konkretnego? Czy jezioro Niegocin było jeziorem rozkoszy :)?

#historia #slowianie #turboslowianie #ciekawostki #zainteresowania
s.....t - Interesuje mnie etymologia wyrazu "nega", który jest jednym z członów słowi...

źródło: comment_1658397589GqQvag6AycltmMYLOlWvav.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@srednibrat: ok, zrobiłem to: https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/n%C4%9Bga
Wydaje się, że znaczenie "rozkosz" jest błędne. Większość poświadczeń tego słowa znaczy "opieka, czułość, troska", pojedyncze czasowniki oznaczają kolejno: "rozpieszczać" i "pieścić". Raczej nie chodziło tu o rozkosz seksualną. Praindoeuropejski rdzeń oznaczał "myć", więc w słowiańskim był pewnie taki rozwój znaczeniowy: "myć" > "myć, obmywać kogoś" > "opiekować się kimś" > "opieka"
  • Odpowiedz