Wpis z mikrobloga

Świadomość ateistyczna.

Ateiści zdają sobie sprawę, że są ateistami, na ogół jednak jest to wiedza negatywna i ogólnikowa, bliższa raczej poczuciu niż pełnej świadomości tego, czym ateizm jest i powinien być oraz jakie są jego główne cele: walka z religią czy uwolnienie od religii, odrzucenie wiary w bóstwo, czy odrzucenie wszystkich, w tym niejawnych, form religijności, kultu i świętości, a może także ukształtowanego pod wpływem religii systemu wartości. Tymczasem religia jest groźna przede wszystkim nie jako bajeczka o duchach, ale jako strażnik kultu i świętości, jako system przemocy, psychologicznej i politycznej, który ogranicza naszą wolność i wymusza podporządkowanie, chwali cierpienie i utrudnia nam dążenie do szczęścia w życiu doczesnym, jedynym, jakie mamy. Jest o czym pomyśleć.

#ateizm #religia #przemyslenia #katolicyzm
robert5502 - Świadomość ateistyczna.

Ateiści zdają sobie sprawę, że są ateistami, ...
  • 11
  • Odpowiedz
@robert5502: Póki co około 10minut posłuchałem, ale zdaje się że będzie to świetna rozmowa. Najbardziej mnie zaciekawiło jak Joanna mówi o korelacji między "przejściem" na ateizm a nabywaniem zdolności krytycznego myślenia. Właśnie u mnie się to zaczęło od ateizmu. No i właśnie od tego momentu (chociaż to nie był moment, a długa droga) dużo bardziej krytycznie podchodzę do różnych rzeczy. Dosyć szybko zacząłem zauważać totalne absurdy moich ówczesnych guru jak JKM
  • Odpowiedz