Wpis z mikrobloga

@MarcelFerry: Slask. Ale ten zwyczaj jest w wielu miejscach. Inny zwyczaj, ktory znam, to znak krzyza na chlebie nozem przed krojeniem oraz unikanie kladzenia chleba "do gory nogami"
  • Odpowiedz
  • 0
@Sadko To tradycja z czasów gdy chleb był składnikiem każdego posiłku i podstawą diety. Jak ktoś po kichnieciu powie Ci " Na zdrowie" czy " Sto lat" To też będziesz sarkastycznie dopytywal czy może rozumiesz czym jest symbol?
  • Odpowiedz
  • 0
@era347 twoje porównanie jest bez sensu. kichnięcie oznacza że ktoś może być chory i "na zdrowie" to życzenie zdrowia a nie żaden symbol. Zochowywanie się jak by chleb był boskim darem a inne produkty już nie jest dla mnie śmieszne. Szanować powinno się każde produkty żywnościowe.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sadko Symbol wobec chleba jest symbolem wobec żywności jako takiej. Chleb w naszej kulturze ma specjalne miejsce. Nawet w warstwie językowej, Heniek co jutro robisz? A idę zarabiać na chleb. Co robi Paweł w Holandii? Wyjechał za chlebem.
  • Odpowiedz
  • 1
@era347 a co to ma do tego co wcześniej pisałem? Całowanie chleba bo upadł jest po prostu śmieszne. Tak jak ktoś wcześniej napisał : zlizał brud z podłogi.
  • Odpowiedz
  • 0
@Sadko Całowanie kobiet w rękę też jest śmieszne bo bakterie? A uścisk dłoni? Pocałunek w usta? Co nie jest śmieszne i kto to ustala?
  • Odpowiedz
Mnie nie wolno było dźgać chleba widelcem, ciała bożego. Kiedyś kromka spadła mi na podłogę i ją kopnąłem... dantejskie sceny( ͡° ͜ʖ ͡°)


@giguga: przykro mi ale miałaś w domu religijną patologię. Chleb nie jest ciałem bożym, a idioci którzy Ci to mówili powinni się udać do egzorcysty :D
  • Odpowiedz
@wuju84: "przykro mi ale miałaś w domu religijną patologię. Chleb nie jest ciałem bożym, a idioci którzy Ci to mówili powinni się udać do egzorcysty :D "
To raczej była kwestia zasad, a nie religijnej patologii. Rodziców ukształtował system który wtedy panował, który wpoił im moralność itp. Nikt nie rodzi się z wiedzą i podziałem na to co słuszne, a co nie.
To kim my jesteśmy i w co wierzymy jest
  • Odpowiedz