Wpis z mikrobloga

Mirki, mam spory problem ze swoim komputerem, może ktoś zechce pomoc, blikne na pizzę i czteropak czy na co tam będziecie chcieli.
Z góry zaznaczam ze na komputerze gram i na tym kończy się moja wiedza, ogarnianie software’u jest na poziomie zerowym.
Jakiś czas temu zaczęło mi wywalać bluescreena, ale bardzo rzadko.
Oczywiście olalem temat (Polak mądry po szkodzie)
W pewnym momencie komputer przestał się włączać, wyświetlał mi się komunikat:
Bootmgr is corrupt. System cannot boot.
Poczytałem, pomyślałem, ściągnąłem plik windowsa na dysk zewnętrzny, przestawiłem boot sequence tak, żeby dane z dysku były pierwsze w kolejce.
No ogółem cud, działało wszystko, (zajęło mi to jakieś 3h ale mniejsza)
Ustawiłem sobie wszystko do grania, kierownice, głośniki, zadowolony odpalam gierkę No i nagle wszystko się sypie.
Gra wywala, ale komputer niby śmiga
Pomyślałem ze może zainstaluje sterowniki karty graficznej nowe, pobieram z apki nvidii najnowsze, ale błąd instalacji, kaputt.
A potem same old story, bluescreen za bluescreenem, próbowałem wyzerować komputer do ustawień fabrycznych ale nawet to mi nie działa, umiera w fazie przygotowania.
Po drodze wyskoczyła jeszcze jakaś wiadomość ze czegoś brakuje w bibliotece plików Windows.
Siedzę teraz przed biosem (MSI Click BIOS), i nie wiem co robić.
Plik instalacyjny windowsa 10 mam na dysku, dysk podpięty, ale robić drugi raz to samo i oczekiwać innych efektów chyba nie ma sensu.
Byłby ktoś w stanie pomoc z tym tematem?
#informatyka #komputery #pomocy
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sarim: nie pomogę o tyle że zaraz muszę iść spać a nawet się nie umyłem, ale brzmi jak zdychający dysk, chociaż bardziej HDD niż SSD, no ale może. Stan dysku wg jego wewnętrznego systemu samodiagniatyki SMART, jeśli byś miał z powrotem dostęp do Windowsa, mógłbyś sprawdzić jakimś programem, np CrystalDiskInfo, albo, najlepiej, programem od producenta dysku.
Możesz też wywołać wiersz poleceń z instalki Windowsa albo wchodząc w WinRE (środowisko odzyskiwania) i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sarim: no to jak HDDek to klasyka. Posłuchaj, pewnie już stuka i się wyłącza. Kupuj SSDka nawet takiego za 80zł, bo używanie systemu postawionego na HDD w 2022r to totalne nieporozumienie, nie poznasz kompa po tej zmianie, serio ;)
@L3gion: spróbuje, dzięki
@Odczuwam_Dysonans: niestety do windowsa się raczej nie dostanę obecnie, ale zamówię SSD i zobaczymy co to będzie, tak czy siak hdd w końcu trzeba będzie #!$%@? bo nie dośc ze ma mało miejsca to w dodatku staroć
@mowilemzewroce: tylko laptop, a ze swoimi umiejętnościami to ja wole z jedynym działającym komputerem już nie kombinować bo jeszcze #!$%@? i zamiast na home office siedzieć to do biura
@mowilemzewroce: odkąd mam team hindusów to trochę straciłem w nich wiarę, ale liczę ze dzięki poradnikowi trochę jej odzyskam :D
Dzięki wielkie za pomoc, na razie z desperacji robię reinstalke windowsa jeszcze raz i może uda mi się dorwać do tego memtestu zanim znowu wszystko się posypie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sarim: no jeśli to HDDek to tak jak napisałem w ciemno, typowe objawy jego ostatniej drogi. Ale pamięci też warto sprawdzić, przy okazji wymiany dysku wyczyścić, zmienić pastę itp. Co do tej pojemności to o tyle bym się nie rozpędzał, że ważne dane i tak trzeba trzymać gdzieś na HDDku bo w razie awarii tak jak widać, będzie dogorywał ale jakbyś miał tam ważne rzeczy to jesteś w większości przypadków jeszcze
@Odczuwam_Dysonans: na szczęście ten komputer jest stricte do grania, wszystkie mody i najważniejsze savy z gier zawsze kopiowałem na zewnetrznego seagate, wiec nawet jak dysk pójdzie się #!$%@? to żadna tragedia się nie dzieje, ale na pewno skorzystam z tego co napisałeś i nie zapcham ssd na 100%
Ciekawe jest w sumie teraz, Windows się zainstalował na nowo, nawet mam opcje zalogowania się, ale po wpisaniu PINu ekran jest ciemny- kursor
@Odczuwam_Dysonans: profil się nawet załadował, Windows jest czyściutki, zero moich plików, 30s i „crucial process died” czy jakoś tak, czyli chyba już nie ma innej opcji niż sprzęt, złe windowsa zainstalować to się chyba nie da ;(
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sarim: mogłaby płyta ;) ale z tego co piszesz to dysk, nawet założyłbym się o flachę, mam flashbacki z czasów HDDków. Windows nie dokończył któregoś procesu stąd profil z defaultowym userem, nie ładuje explorera bo dochodzi do miejsca na dysku którego nie może odczytać. Jak masz X-Kom w pobliżu to najpopularniejsze modele mają od ręki, ewentualnie na następny dzień. Jeśli dycha jeszcze jakiś lokalny sklep to czasem też warto im dać
@Odczuwam_Dysonans: o wiesz co jeszcze taki ciekawy temat, w sumie to drobiazg o którym zapomniałem, od pewnego czasu przed pierwsza awaria komputer zaczął gubić wifi- rozłączanie, brak internetu przy podłączonym wifi, podłączyłem się przez kabel do routera i od tamtego czasu pod tym względem jest spokoj- to może wskazywać na coś konkretnego?
@Sarim: Ściągnij sobie program crystalDisk Info, on Ci powie wszystko na temat uszkodzonego dysku, czyli ile mu zostało życia. Ale z opisu wprost brzmi jakby dysk nie dawał rady i już miał koniec swojego życia.