Wpis z mikrobloga

1887 + 1 = 1888

Tytuł: Wietnam. Epicka tragedia 1945-1975
Autor: Max Hastings
Gatunek: historia
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788308074282
Tłumacz: Wojciech Tyszka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Forma książki: e-book
Książkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto poszukuje przystępnej (co prawda 1000 stron, ale krócej się nie da) ale i całościowego opisu wojen w Wietnamie po 1945 roku.

W pierwszej części otrzymujemy opis tej mniej znanej wojny w Wietnamie, czyli z udziałem Francuzów zakończonej ich klęską pod Dien Bien Phu. W drugiej - tej bardziej znanej z udziałem Amerykanów i ich sojuszników, zakończonej wycofaniem USA w 1973 roku i porażką Wietnamu Południowego w 1975, a w konsekwencji zjednoczeniem Wietnamu przez komunistów.

Nie jest to jednak książka o "bitwach" czy "wojnie" rozumianej jako tocząca się walka. Oczywiście zawiera ona opisy takich starć czy operacji jak wspomniane Dien Bien Phu, Ap Bac Ia Drang, Ofensywa Tet, Lam Son 719 czy ofensywa z 1972 roku oraz ostateczna z 1975 roku są one jednak wplątane w szerszy kontekst wydarzeń - polityczny, kulturowy, społeczny, ludzki. Na wszelki wypadek zaznaczę, że bardziej wyczerpujący opis obejmuje w zasadzie Dien Bien Phu oraz jedną mniejszą ofensywę amerykańską, która została opisana dla pokazania z jakimi problemami mierzyła się armia USA. Jeżeli oczekujesz wyczerpującej monografii bitewnej, opis zawarty w tej pozycji może być niewystarczający.

Autor dosyć przekonywując wskazuje powody klęski Amerykanów (ale i Francuzów - obie wojny były w pewien sposób podobne) jak również ocenia co było powodem poważnych problemów Amerykanów oraz dlaczego w podobnych przypadkach komunistom uchodziło to na sucho. Autor próbuje zmierzyć się również z kilkoma mitami, czy może raczej propagandowymi sloganami, które miały pewne uzasadnienie faktyczne, ale przez jedną lub drugą stronę zostały rozdmuchane jednostronnie dla własnych korzyści (Agent Oragne i inne podobne środki oraz ich skutki dla zdrowia, czarnoskórzy i rasizm w armii, My Lai i zbrodnie po stronie komunistów.

Chyba nigdy nie napisałem tutaj tak długiej recenzji. Jeszcze raz - z całego serca polecam każdemu, kto chciałby wgłębić się w ten temat i poszerzyć swoją wiedzę

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historia #wojna #wietnam #historiabookmeter
pan_kleks8 - 1887 + 1 = 1888

Tytuł: Wietnam. Epicka tragedia 1945-1975
Autor: Max Ha...

źródło: comment_1658147112byIP1FbTyn0rssitJaT8y5.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 1120

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Nadchodzi III wojna światowa (Piotr Zychowicz) - najnowsza recenzja usera Najmilszy_Maf1oso ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. Obłęd '44 (Piotr Zychowicz) - najnowsza