Wpis z mikrobloga

Obliczyłem zapotrzebowanie na chłód dla domu w kWh/rok. Jak mam do tej wartości dobrać moc klimatyzatora? Jest to podane w kW więc jaki przelicznik zastosować? Rozumiem że klimatyzator ma dać radę w największy peaku zapotrzebowania na energię, ale jak to obliczyć? Jest taka metoda, że bierzesz 0,1 kW na 1 m^2 domu i wychodzi moc klimy ale chciałbym policzyć dokładniejszą metodą.
#klimatyzacja #polskiedomy #energetyka #budownictwo
  • 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@auauauauau: nie obliczysz tego w tej sposób, bo klima to nie piec, nie pracuje ciągle przez cały okres "chłodniczy". Jednego dnia masz na zewnątrz 19 stopni i nie musisz chłodzić wcale, a za 2 dni przyjdzie upał 30 stopni w cieniu i wtedy będzie Ci potrzebna klima 5kW. Tych dni ciepłych jest w roku niewiele i bardzo często występują po sobie, więc liczenie średniej nic Ci nie da, bo budynek nie
@Xargo1: Masz rację bez sensu w kWh to liczyć ale tylko takie dane wypluwa Audytor OZC więc niepotrzebnie chyba liczyłem.
Jedyny sposób to chyba przyjąc te 0,1 kW mocy na 1 m^2 i dobrać taki klimatyzator żeby wyrabiał i dla niego wykonywać dalsze obliczenia, najwyżej jak coś dalej źle wyjdzie to dobiorę inną klimę. (To jest projekt na studia jbc, nie instaluję u siebie klimy :))
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@auauauauau: 0,1 kW na metr przy obecnym budownictwie to imho dużo. Obecnie przy grzaniu dla domów z WT2021 dobiera się ogrzewanie na poziomie 50-70 W na m2, ale przy -20 stopni na zewnątrz (delta 40 K), a przy chłodzeniu delta nie powinna być wyższa niż 10 K (no bo kto chce mieć w domu 21 stopni, gdy na zewnątrz jest na przykład 35).