Wpis z mikrobloga

Zakładał ktoś niedawno #fotowoltaika zastanawiam się nad założeniem zużycie roczne około 3tys kw wiem że teraz jest nowy system rozliczania net biling z tego co się orientuję to chyba gorszy niż poprzedni, ciekawi mnie to czy wgl warto w to inwestować mam wycenę na 4.23kw za 21tys po zwrotach instalacja wyszła by mnie około 15tys zł ma ktoś panele w tym nowym systemie może się wypowiedzieć na ten temat żałuję czy nie? Prosiłbym aby wypowiadały się osoby które posiadają fotowoltaike bądź mają jakiekolwiek o tym pojecie #panelesloneczne
  • 13
  • Odpowiedz
@Mateos2: właśnie boje się że artykuły które mówią że się to opłaca są sponsorowane przez firmy które stawiają fotowoltaike wolałem dopytać tutaj może ktos ma uzywa i by mi powiedział
  • Odpowiedz
@Mateos2: Ale to jest poparte jakimiś wyliczeniami? Jak nie ma co zrobić z kasą to obligacje skarbu państwa indeksowane inflacja.

Mnie zastanawia jak wejdzie w 2024 rozliczanie godzinowe, czy nie będzie sytuacji ze będę musiał sprzedać energię za 10% ceny kupna o np godzinie 20.

Czysto teoretycznie jeśli zuzywasz prąd w dzień, to wykorzystasz na miejscu, więc może warto pomyśleć tez np o pompie ciepła?
  • Odpowiedz
  • 0
@Bakardi obecnie nikt nie jest w stanie stwierdzić co będzie za rok/dwa. Jak będzie wyglądało rozliczenie, ile będzie kosztował prąd itd.
Trochę ryzyk jest ale jeśli się zdecydujesz to zadbaj o to byś miał dobru sprzęt i możliwość rozbudowy (np magazyn może bufor ciepła).
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@3RRR ryzyko jest teraz mam gotówkę na to za rok już mnie nie będzie stało, instalacje będą kosztowały więcej jak prąd pójdzie do góry
  • Odpowiedz
  • 0
@Bakardi no to skoro masz gotówkę to robić tylko zadbać o to by mieć możliwość reakcji jak już będzie wiadomo jak to czepiony ogarną.
  • Odpowiedz
Mnie zastanawia jak wejdzie w 2024 rozliczanie godzinowe, czy nie będzie sytuacji ze będę musiał sprzedać energię za 10% ceny kupna o np godzinie 20.

Czysto teoretycznie jeśli zuzywasz prąd w dzień, to wykorzystasz na miejscu, więc może warto pomyśleć tez np o pompie ciepła?


@Atx0937: będą drogie i tanie godziny. Stąd sens ma instalacja z magazynem energii. Kupujesz tanio, sprzedajesz drogo.

Co ci z pompy ciepła w wakacje? Będzie generował
  • Odpowiedz
Ale to jest poparte jakimiś wyliczeniami?


@Atx0937: najlepszym dowodem na sens jest plan na zmianę rozliczeń bo wychodzi że net billing jak się rozpędzi to energetyka pójdzie z torbami.
Przy dobrych wiatrach w 2023 roku jest szansa że się z 50% wydatku na instalację zwróci.
  • Odpowiedz
@Bakardi: komponenty drożeją masakrycznie. Robocizna drożeje. Koszt instalacji przez dwa lata wzrósł dwukrotnie już mniej więcej.

Moim prywatnym zdaniem za dwa lata będę mógł to samo powiedzieć - że ci co założyli w 2022 jeszcze zrobili to tanio
  • Odpowiedz