Wpis z mikrobloga

to niejest jakiś ewenement


@Dodwizo: oczywiście, że jest. Bo ruskie czołgi robią to najlepiej. T-64/72/80/90 - wszystkie mają ten problem związany z karuzelą.
Obadaj tutaj: https://battle-machines.org/2022/04/18/why-are-turrets-blown-off-russian-tanks-so-commonly/

Czołgi zachodnie poszły w innym kierunku i mają zupełnie inną budowę, a załoga ma dużo większą szansę na przeżycie po trafieniu. U ruskich wybuchająca karuzela nie daje szansy na przeżycie załodze, a jednocześnie urywa wieżę, która leci kilkadziesiąt metrów
@damw: No bo rozmieszczenie amunicji we wczesnych Shermanach, Pz 4, 5, 6, T-34, Cromwellach jest lepsze xD Już nie wspominając o Leo1, M46(tutaj szczególnie, kto to przepuścił to ja nie wiem), M47, M48, M60, AMX-30, Centu... Muszę ciągnąć? Umiejscowienie amunicji w T-64 i T-72 wcale nie jest tragiczne. W porówaniu do AMX-30 czy M60 które były podstawą wojsk lądowych odpowiednio Francji i USA T-xx miały dużo lepsze umiejscowienie amunicji. Dopiero wprowadzenie
No bo rozmieszczenie amunicji we wczesnych Shermanach, Pz 4, 5, 6, T-34, Cromwellach jest lepsze xD Już nie wspominając o Leo1, M46(tutaj szczególnie, kto to przepuścił to ja nie wiem), M47, M48, M60, AMX-30, Centu


@Dodwizo: no dobra ale ile tych czołgów nadal stanowi (TERAZ A NIE 50-80 LAT TEMU) główny skład wojsk pancernych/zmechanizowanych?
A czekaj, chyba już coś nawet wspomniałeś:

W porówaniu do AMX-30 czy M60 które były podstawą wojsk
@Cocainedm: Między wozami z IIwś, a czołgami przed 79 nie było jakiś olbrzymich zmian w kwestii bezpieczeństwa(choć największą i tak przeszedł Abrams, pozostałe wozy nadal miały magazyn bez separacji w kadłubie)składowania amunicji, ba późne Shermany były pod tym względem lepsze niż jakikolwiek wóz zachodni przed wprowadzeniem Abramsa i Leoparda 2

no dobra ale ile tych czołgów nadal stanowi (TERAZ A NIE 50-80 LAT TEMU) główny skład wojsk pancernych/zmechanizowanych?

A czekaj, chyba
Wozy które mają podobny układ amunicji? Wszystkie poza Abramsem


@Dodwizo: ale czemu tutaj wspominasz o podobnym układzie amunicji?
Mi chodzi o coś prostego: 50-60 lat temu czołg X był podstawą wojsk w danym kraju, a obecnie jest Y. Czy X == Y czy nie? Jeśli X to nie jest obecnie Y, to znaczy, że dany kraj z jakiegoś powodu zdecydował się wymienić czołgi. A wymieniając "flotę" zazwyczaj starasz się wybrać lepsze
@damw:

ale czemu tutaj wspominasz o podobnym układzie amunicji?

Mi chodzi o coś prostego: 50-60 lat temu czołg X był podstawą wojsk w danym kraju, a obecnie jest Y. Czy X == Y czy nie? Jeśli X to nie jest obecnie Y, to znaczy, że dany kraj z jakiegoś powodu zdecydował się wymienić czołgi. A wymieniając "flotę" zazwyczaj starasz się wybrać lepsze a nie gorsze.

Bo od początku zimnej wojny większość