Wpis z mikrobloga

@2giekonto: zużywałem 4T węgla, na pompie 5700kwh. Nawet gdyby prąd rzeczywiście był po 1,7 to i tak wychodzi ponad 2000zl taniej niż palenie węglem. W enei jest w tej chwili po 75gr, jak do konca roku nawet dojdzie do 1zl to będzie 2x talniej niż przy węglu.
@2giekonto: Mam pompe 5 lat, było momentami -20C, wcześniej 5 lat miałem piec na ekogroszek. Jak jest poniżej -10C rozpalam w kominku, zdążyłem przez te 5 lat spalic 1m3 drewna jak było bardzo zimno.
@Ksemidesdelos: Daje ale w którymś momencie włączyła by grzałki i wtedy było by naprawdę drogo. Więc skoro mam kominek to próbuje tego uniknąć. Zresztą średnio pale w kominku 3-8 dni rocznie. Jeżeli miał bym podłogówkę to problemu by pewnie nie było ale mam niestety kaloryfery wtedy pompa jest 20-30% mniej wydajna.
@asdasdce2w: Jeżeli masz podłogówkę i możesz zejść na niej do 30C to jest to bardzo opłacalne, jak masz kaloryfery to mniej ale to i tak lepiej niż węgiel tylko koszt inwestycji jest duży. Jeżeli budujesz nowy budynek to nic poza pompą nie ma sensu. Ja mam pompe + panele na starych zasadach. Mam deficy roczny z 3000Kwh przy rozliczeniu i tyle prądu muszę kupić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kris2: coś mi się nie zgadzało w obliczeniach. Chłop spalał 4 tony węgla teraz pompa żre mało. Ale doczytałem.

Uwaga.

Chłop ma panele a zima dogrzewa chatę kominkiem.

Rzeczywiście. Realne pomiary podałeś.
@xdrcftvgy: napisałem ile pompa zużywa prądu niezależnie od paneli. rozumiem że wydanie 4500zł na prąd (gdybym go musoal kupic a nie wygenerował z paneli) na ogrzewanie i 100zł na drewno do kominka to o wiele gorzej niż 12000 zł na ekogroszek. Każdy ma swoją logikę. Ja wole taką która jest lepsza dla mojego portfela.
@kris2: cos mi sie nie zgadza kalkulacja , 4 tony wegla to jest jakies 28000 kwh ciepła, jakim cudem Twoja pompa z 5700 kwh elektrycznosci zrobila 28000 kwh ciepla, srednie COP 4.91. Zacnie, milordzie włączając w to zimę.
@xdrcftvgy: piec nie ma wydajności 100%, do tego bardzo dużo ciepła marnowało się w okresach przejściowych w sumie nie pamietam dnia żeby mi się udało zejść ponizej 10kg na dobe jak już piec musiał chodzic. Na pompie to norma że zużyje prądu za 1-2zl dziennie. COP mam 3.1, czyli jakies 18000 Kwh
Wg google z 1kg węgla jest 6800 Kwh przy 100% sprawności. Przy normalnej sprawności pieca 4900Kwh, czyli blisko mojego obecnego zużycia.