Wpis z mikrobloga

1851 + 1 = 1852

Tytuł: Wszystko za życie
Autor: Jon Krakauer
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: 5/10
Mam wrażenie, że autor książki pisze o czymś, czego nie ma. Narzucił zbyt wiele wartości na tę hucznie okrzykniętą mianem 'wielkiej odysei alaskańskiej' przygodę Chrisa McCandlessac i gdy już zaczął ją pisać, natrafił na ścianę w postaci braku materiału. Jako że nie mógł przez to ugruntować dostatecznie wynikających z nich myśli stricte ascetyczno-wolnościowych wybrał drogę na skróty: usilnie szukał podobnych doświadczeń ze swojego życia i wielu innych młodych mężczyzn, przeplatając ze sobą te z pozoru tożsame losy w celu odtworzenia profilu psychologicznego protagonisty. Moim zdaniem z marnym skutkiem. W efekcie nastąpiło jedynie zburzenie trzonu historii w postaci Chrisa, który traci na znaczeniu na tle innych postaci – często jeszcze mniej barwnych niż on sam.

Osobiście trudno mi znaleźć w tym przypadku jakiekolwiek źródło inspiracji. Książkę traktowałbym raczej jako przestrogę. Jego podróż uzmysławia naszą zależność od drugiego człowieka; ludzką marność w wielkim świecie. Życie Chrisa po odcięciu się od 'ciasnego' świata swoich rodziców na rzecz dzikich ostępów Alaski, gdzie pragnął zostać panem swojego losu, to droga donikąd, która skończyła się tak stosunkowo późno tylko i wyłącznie dzięki dobru osób trzecich. Nie dziwi mnie więc krytyka, z jaką się spotkał po śmierci. Nie da się nie odnieść wrażenia, że cały reportaż opowiada o dorosłym dzieciaku bez pokory wobec bezmiaru horyzontu, na który sam się zresztą pisał. Płynąca od niego idealizacja natury wynikająca pośrednio z duszy romantyka okazała się źródłem jego klęski. Pozostaje liczyć, że po lekturze osoby podobne mu duchem nabiorą zdrowej dozy racjonalizmu.

#bookmeter #usa #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #biografiabookmeter
K.....n - 1851 + 1 = 1852

Tytuł: Wszystko za życie
Autor: Jon Krakauer
Gatunek: biog...

źródło: comment_1657451561ygOOGphovIy2GTjK47KygF.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach