Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (523)

Rosja
W obliczu sankcji władze Kaliningradu w porozumieniu z rosyjskimi przedsiębiorstwami dokonują kolejnych roszad w sprawach transportu i zapewnienia eksklawie sankcjonowanych produktów. W ramach tego zarządzający logistyką towarową w rosyjskich portach, "Rosmorport" zamierza przekierować ropę naftową obecnie przewożoną w cysternach kolejowych, a które z kolei zapełniają ładownie promów pływających na linii do Petersburga, na tankowce.
Źródło

Ukraina
Istnieje kilka możliwych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie, jednym z nich jest rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka różnych podmiotów. Druga to tak zwana „dobra wola” Rosjan, a trzecia to zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy. - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Podkreślił, że na pewno nie będzie Mińska-3, nie będzie porozumień kapitulacyjnych i nikt nie będzie negocjował z pistoletem przy skroni. "Opcja druga jest taka, że będziemy stopniowo mielić rosyjskie siły zbrojne, bo tak naprawdę jest to wojna na wyniszczenie. Mają więcej ludzi, terytorium, czołgów, samolotów i tak dalej, ale wszystko jest nieracjonalne, wszystko jest stare, a oni dziś stosują zasadę maszynki do mięsa - powiedział Reznikow. Trzecia jest dramatyczna dla Federacji Rosyjskiej, to rozpad Federacji Rosyjskiej, to ogłoszenie suwerenności przez kilka różnych podmiotów.
Źródło

Inflacja na Ukrainie przyspieszyła w czerwcu do 21,5% w ujęciu rocznym wobec 18% miesiąc wcześniej. Ostatni raz inflację powyżej 20% agencja odnotowała w marcu 2016 r. Tym samym w czerwcu ceny artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,2%. Najbardziej wzrosły ceny jajek (o 17,2%). „Ceny cukru, ryżu, przetworów zbożowych, wieprzowiny, warzyw i mięsa drobiowego wzrosły o 10,9-4,2%. W tym samym czasie wołowina i owoce spadły o 1,1%. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 2,4%, w tym napojów alkoholowych o 3,4%, wyrobów tytoniowych o 1,4%” – czytamy w raporcie.
Źródło

Ukraina zawarła 7 kontraktów z pięcioma krajowymi producentami na produkcję 138 650 hełmów balistycznych i 133 000 kamizelek kuloodpornych na łączną kwotę 3,3 miliarda hrywien. Jednocześnie, według ministra Reznikowa, zapotrzebowanie Sił Zbrojnych po odpowiednich falach mobilizacji jest znacznie większe, dlatego na razie Ministerstwo Obrony kontynuuje dostawy kamizelek kuloodpornych i hełmów z zagranicy. Ponadto wolontariusze bardzo pomagają. Jeśli mówimy o wsparciu materialnym – zaznaczył minister – Siły Zbrojne już przygotowują się do okresu jesienno-zimowego. „Dzisiaj podpisaliśmy 292 umowy z 84 krajowymi producentami-dostawcami na łączną kwotę 17,9 mld hrywien tylko na zabezpieczenie materialne” – dodał Reznikow. Minister powiedział też, że mobilizacja objęła do 700 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych, do 90 tys. Gwardii Narodowej, ok. 60 tys. pograniczników i 100 tys. Policji Narodowej.
Źródło
Źródło

Białoruś
Na Białorusi doniesiono o kolejnym przypadku zniszczenia grobów polskich żołnierzy – tym razem w Wołkowysku. „Kolejne polskie miejsce pamięci na Białorusi zostało zniszczone! Miejsce pochówku żołnierzy AK we Wołkowysku zostało zniszczone” – napisał na swoim Facebooku Marek Zaniewski, przewodniczący niezarejestrowanego Związku Polaków na Białorusi. W tym tygodniu doszły informacje o dwóch zniszczonych miejscach pochówku polskich żołnierzy na Białorusi - w Mikuliszkach i koło Grodna.
Źródło

Litwa
W czwartek prezydent Gitanas Nausėda podpisał ustawę uznającą Vytautasa Landsbergisa za pierwszego przywódcę odrodzonej Litwy. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o statusie prawnym Przewodniczącego Rady Najwyższej, zgodnie z którą przewodniczący Rady Najwyższej jest od 11 marca 1990 r. utożsamiany z głową odrodzonego niepodległego państwa litewskiego. W tym czasie stanowisko to piastował Vytautas Landsbergis. Rządzący stoją na stanowisku, że przyjęcie takiej ustawy stanowi fakt historyczny, podczas gdy niektórzy przedstawiciele opozycji uważają to za próbę przepisania historii. Lider opozycyjnych "chłopów" Ramūnas Karbauskis potwierdził w piątek, że opozycja zbierze podpisy parlamentarzystów i zwróci się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło

Łotwa
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 53 cudzoziemcom odmówiono wjazdu na Łotwę na wschodnich przejściach granicznych w związku ze zidentyfikowanymi przez Służbę Bezpieczeństwa Państwa (VDD) ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego Łotwy, poinformował VDD. Dotychczas odmówiono wjazdu na Łotwę 35 obywatelom Rosji, 12 obywatelom Białorusi, a także pięciu obywatelom innych państw, którzy w ocenie VDD mogliby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Łotwy. Dla osób, które posiadały wizę uprawniającą do podróżowania w strefie Schengen, została ona anulowana.
Źródło

Estonia
Nie ma większych problemów z dostawami gazu ziemnego w Estonii - twierdzi szef monopolistycznego dostawcy Eesti Gaas, po informacji, że gmina Narwa ogłosiła stan wyjątkowy w związku z niepewnością dostaw przed następną jesienią i zimą oraz koniecznością uniezależnienia się od dostaw gazu rosyjskiego. Swój wpływ mają także wysokie ceny oraz tempo budowy planowanego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Paldiski, który po uruchomieniu mógłby zaopatrywać zarówno Estonię, jak i Finlandię.
Źródło

Polecam:
Synchronizacja Ukrainy z siecią elektroenergetyczną Europy kontynentalnej przyspieszyła pod koniec czerwca wraz z przełomowym rozpoczęciem komercyjnego eksportu do sąsiedniej Rumunii. Takie osiągnięcie byłoby nie do pomyślenia jeszcze pięć miesięcy temu. Integracja Ukrainy z europejską siecią operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (ENTSO-E) miała nastąpić dopiero w 2023 roku i podlegała trudnym testom i oderwaniu się od starych sowieckich linii łączących kraj z rosyjską i białoruską siecią.
Ukraina przeciwstawia się Rosji i rozpoczyna eksport energii elektrycznej do sąsiadów UE

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja