Wpis z mikrobloga

#manga #animedyskusja

The Fable

MAL

Nie wiem, czy The Fable to jest 10/10 dla każdego, ale jest to moim zdaniem bardzo udana manga.

Fabuła i postaci
Naszymi bohaterami jest rodzeństwo Satou (Akira i Youko). Rodzeństwo tylko z nazwy, bo są to fałszywe tożsamości dla pary zabójców, którzy mają za zadanie tymczasowo zaszyć się na prowincji i udawać normalnych ludzi nie zabijając nikogo. Lokum ma im powierzyć prowincjonalna grupa yakuzy, która ma dług wobec organizacji zabójców. Oczywiście nie ma tak lekko…
Fabuła jest mieszaniną humoru, akcji i kryminału. O ile zazwyczaj finał opowieści jest widowiskowy, to prowadzi do niego całkiem zgrabny fabularnie wstęp. Nie bez znaczenia są niezłe postaci.
Akira jest zabójcą idealnym. Od zachowania podczas akcji, poprzez umiejętności strzeleckie, kończąc na atletyce i umiejętnościach walki wręcz. Jak ktoś jest ideałem, to często jest także dziwakiem. Akira jest dziwakiem do kwadratu. Bardzo możliwe, że wiąże się to z jakąś wadą rozwojową lub problem psychicznym. Tutaj trzeba sobie powiedzieć jedną rzecz, w anime tacy ludzie pokazywani są często jako specjaliści-idioci. Akira definitywnie idiotą nie jest. Mogą mu się zdarzać większe lub mniejsze wpadki w życiu towarzyskim, ale stara się korygować swoje zachowanie i dostosowywać do nowych okoliczności.
Youko zwana też Siostrą zajmuje się transportem i rozpoznaniem. Ma fotograficzną pamięć i dzięki urodzie i wdziękowi ma naturalny dar naginania ludzi do swojej woli. Jej hobby to upijanie się z facetami i obserwowanie ich w stanie skrajnej nietrzeźwości.
Postaci pobocznych jest sporo: zwykli zjadacze chleba, gangusy, oszuści i zabójcy. Trzeba jednak powiedzieć, że antagoniści są trochę przesadnie niemoralni.

Wykonanie
Manga jest rysowana w stylu fotorealistycznym, jednak daleko brakuje jej do ideału. Tła są takie sobie, postaci są lepsze, lecz nie idealne. Innymi słowy zazwyczaj kreska jest poprawna. Trzeba jeszcze powiedzieć, że jeśli autor chce, by w jakimś momencie zrobić na czytelniku wrażenie, to mu się to udaje. Ważne dla fabuły kadry dwustronicowe są najczęściej świetnie skomponowane i świetnie narysowane. Z drugiej strony okładki są niezwykle szkaradne.

Problemy
Ludzie się czepiają, że niektóre motywy są sztampowe czy kliszowe. Jest w tym trochę prawdy. Niektórym może też przeszkadzać perfekcyjność wykonywania swojego fachu przez Akirę. Dla mnie te problemy są marginalne.

Podsumowując: The Fable jest bardzo dobrą mangą przypominającą trochę klimatem stare dobre filmy akcji lat 80-tych. Może nie jest to dzieło dla każdego, ale moim zdaniem to wysoka półka jeśli chodzi o gatunek.
  • 7
  • Odpowiedz
@vries: Czy czasem nie było też filmu live action? Coś mi się kojarzy podobna fabuła.

Edit: sam już odśnieżyłem pamięć - był, ale taki trochę "xD" Zapadła mi w pamięć fajna scena walki z Youko +scena potem.
  • Odpowiedz