Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, zastanawiam się właśnie nad zakupem macbooka pro 14 z 16gb RAMu i 512g SSD. W głównej mierze ten laptop będzie wykorzystany do programowania, odpalania kilku kontenerków oraz odpalania gierki (gamedev trochę).

Czy te 16gb RAMu będzie wystarczające z perspektywy użycia czy lepiej dopłacić do 32gb RAMu, który będzie bardziej futureproof?

Nigdy nie miałem maca i nie chce sobie strzelic w kolano.

Różnica w cenie jest znaczna pomiędzy tymi pojemnościami ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#macbook
  • 6
@Myrcin-: U mnie często gęsto w przeglądarce wisi po 20-40 zakładek, obecnie mam xps, ale on juz niestety niedomaga. Chcę przejść na maca ze względu na wydajność energetyczną oraz brak szumu wentylatorów jak w odrzutowcu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki Mirku, coraz bardziej się skłaniam ku wersji 32gb
@Hlautameki: Cena aira z 16gb RAMu jest zbliżona do bazowego pro, w air nie ma możliwości wrzucić 32gb RAMu. Obawiam się, że samo pasywne chłodzenie w moim przypadku się nie sprawdzi, bo laptop chodzi po 8-10h w ciągu dnia i jest sporo obciążony - nie chce zabić sprzętu zbyt szybko :/
@testcrypto imo zależy czy będziesz wykorzystywać do pracy faktycznie czy bardziej jako rozwój po godzinach. Jeśli praca to 32, jeśli rozwój bez spiny to 16 nie będzie złe. Mam pro 16 ramu i na zabawę w backendsie po godzinach styka luźno. Choć fakt że jest zapchany ram pod korek często.

Niemniej nie ma co się oszukiwać. Im więcej ramu tym lepiej :P jeśli masz wątpliwości i masz zapas hajsu to 32 bierz
@testcrypto W takim razie bierz pro 32gb ramu. Ja bym tak zrobił na Twoim miejscu. Pomyśl, że będziesz tego sprzętu używał prawie codziennie przez minimum 3 lata. Nawet jak teraz nie masz tyle pieniędzy to warto pożyczyć lub wziąć na raty.