Wpis z mikrobloga

#gielda #xtb

Chcę kupować zagraniczne akcje i zagraniczne ETF, a potem to sobie trzymać latami.

Jakie poniosę opłaty?

Jak czytam: https://www.xtb.com/pl/edukacja/akcje-cfd
- CFD - to chyba nie są zwykłe akcje tylko jakieś kontrakty do grania na spadki, to nie dotyczy mnie,
- akcje rzeczywiste STC - to są chyba zwykłe akcje, ale opłaty dopiero powyżej 100k EUR obrotu w miesiącu, to nie dotyczy mnie.

Martwi mnie to ostatnie:

Opłata za zarządzanie kontem jest naliczana tylko wtedy, gdy żadna aktywność nie została zarejestrowana na żadnym z Twoich rachunków handlowych w ciągu ostatnich 365 dni (otwarcie lub zamknięcie transakcji jest uważane za czynność), ani nie został dokonany depozyt środków w ciągu ostatnich 90 dni. Wysokość opłat w tym przypadku wynosi 10 EUR miesięcznie (w przypadku braku środków pobierana jest opłata w wysokości wolnych środków pozostających na Twoim koncie).


- Czyli przykładowo jak kupię akcje i potem nic nie będę robił, to będą mi pobierać 10 EUR miesięcznie? Ale rozwiązaniem na to jest kupno/sprzedaż czegokolwiek w ciągu roku (a prowizji brak, więc mogę kupić/sprzedać to samo za darmo).
- Ale o co chodzi z tymi 90 dniami? Muszę raz na 3 miesiące wpłacać kasę? :/ Czy to chodzi tylko o to, żeby jakaś kasa/akcje były na rachunku, a nie puste konto?

Coś jeszcze?
Wypłaty widzę darmowe (powyżej 500 zł), wpłaty to 0,66% PLN / 0,95% USD i pewnie jakieś przewalutowanie.

Coś jeszcze mnie czeka? Chyba nic tańszego niż XTB nie ma (bo wszędzie duże prowizje za transakcje)?
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KazimierzWielki: mam IKE/IKZE w Bossa (przeniesione z mBank). Ale chcę mieć konto maklerskie poza tym. Żeby wypłacić to za kilka lat a nie po 60 na emeryturę.

@Szakalio: to mniej granie (spekulacja na cenie), a bardziej inwestycja (kupno akcji spółek bardziej długoterminowo).

Z działką taki problem, że mała płynność. Ciężko to sprzedać, ciężko za jakiś czas dokupić kolejną, bo trzeba uzbierać całość, trzeba się na tym znać, a ja działki
  • Odpowiedz
wpłaty


@mk321:

Wpłaty przez BlueCash, Blik, PayPal oraz tradycyjnym przelewem bankowym są bez opłat. W przypadku wpłat dokonywanych przez PayU oraz kartą płatniczą należy liczyć się z prowizją w wysokości 0,66% wpłacanej kwoty dla waluty PLN, 0,70% wpłaconej kwoty dla waluty EUR i 0,95% dla waluty USD.


Faktycznie musisz wykonać jedną transakcję na rok, by uniknąć opłat za prowadzenie rachunku. To jest wykonalne, ale ja bym w tej chwili odradzał inwestowanie
  • Odpowiedz
Ja mam konto na xtb w USD. I wypłaty nie są tak do końca za darmo. Za każdym razem gdy wypłacam to przelew dociera pomniejszony o 27$. Zawsze. Jak pytałem "mojego opiekuna" to tak dziwnie tłumaczył, że nic nie rozumiem. Że jakiś pośrednik, że oni do końca nie wiedzą, że klienci to zgłaszają i że raz 27$ raz 9$ komuś tam odliczyli.
Pogodziłem się z tą "opłatą".
  • Odpowiedz
@Voww: polecam poszukać na tagu giełda, już konkretnie nie pamiętam, ale mireczki doszły do tego, że na konto dolarowe bodaj w pekao (ale mogę się mylić, proszę sprawdzić) dochodziło bez pobierania prowizji, inni mówili, że przelewy do kantoru Aliora też dochodziły w całości.
  • Odpowiedz