Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki obeznane z giełda, czy opłaca mi się skorzystać z akcjonariatu pracowniczego?
We wrześniu będę miał możliwość zakupu akcji firmy, w której pracuję. Myślę o zakupie 15 akcji (na początek, za rok mógłbym dobrać więcej). W skrócie warunki które mi zaproponowano:

-20% rabatu od ceny wyjściowej (cena pojedynczej akcji to obecnie około 30 euro)
-15 akcji gratis, czyli w cenie 15 akcji dostaję 30.

Niestety akcje będę mógł sprzedać dopiero po pięciu latach, i jest tylko kilka wyjątków od tej reguły (narodziny dziecka, zakup mieszkania itp).

Firma to duży międzynarodowy koncern, a ja mam UOP na czas nieokreślony.

Pchać się w to czy odpuścić?

#pracbaza #gielda
  • 10
  • 1
@hiro95 jeżeli znasz sytuację firmy i uważasz że ma szansę na rozwój i w miarę OK wyniki to pchać bezwzględnie ile się da. Pracowałem dla firmy gdzie była taka opcja i sobie chwalę do tej pory ich sharesave, gdzie była tylko że zniżką 20% i 3 letnim lock-upem . I nie można było dostać potem mniej kasy niż się wpłaciło, więc w najgorszym przypadku byłoby to tylko zamrożenie srodkow - sprawdź czy
@hiro95:

Jeśli masz 5 letni lockup to warto przeanalizować firmę co analityci piszą jak finanse wyglądają bo to jest długo lockup 5 lat to może się dużo zmienić, ale ogólnie GESSP opłaca się ogólnie. Sam mam GESSP w pracy na podobnych warunkach i opłaca się bardzo.
-15% od ceny akcji ( cena akcji jest mniejsza albo z początku roku albo końca roku, więc w chwili obecnej mam zagwarantowaną cenę ponad 40%