Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie czarnych dziur. Z tego co wiem jak upcham odpowiednio dużo masy w odpowiednio małej przestrzeni to (w jaki sposób?) powstanie czarna dziura, która wsysa wszystko dookoła i traci masę przez np. promieniowanie Hawkinga i (w jaki sposób?) znika gdy straci masę. Mam teraz rozkmine, dlaczego nie jest tak, że jak czarna dziura straci odpowiednią ilość masy to powstaje np. czerwony karzeł albo mgławica; cokolwiek. Mam wrażenie, że problem leży w tym że nie rozumiem sposobu śmierci i powstania czarnej dziury, dlatego dałem w nawiasach (w jaki sposób?).
#astronomia
  • 7
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: Czarna dziura powstanie w momencie, kiedy energia zgromadzona w jednym punkcie będzie tak ogromna żeby zagiąć czasoprzestrzeń do granicy nieskończoności, tutaj sama masa nie gra roli, bardziej istotna jest próba "upchania" tej wielkiej masy w jednym punkcie w odpowiednio krótkim czasie. Co do promieniowania hawkinga, ono sprawia że czarna dziura paruje przy kontakcie z cząstką wirtualną, czyli parą cząstka-antycząstka. W normalnym układzie taka para będzie istnieć ułamek sekundy i dojdzie
  • Odpowiedz
jak upcham odpowiednio dużo masy w odpowiednio małej przestrzeni to (w jaki sposób?)

@Hakunamatata57: Np. poprzez zapadnięcie się gwiazdu, kiedy skończą się pierwiastki podtrzymujące reakcję termojądrową. Wtedy cała masa gwiazda znajdująca się nad jądrem przeważa i grawitacja ściąga wszystko w dół.

powstanie czarna dziura, która wsysa wszystko dookoła

Czarna dziura niczego nie wsysa. Jakbyś zastąpił Słońce czarną dziurą o masie Słońca, to nic by się w rozkładzie sił grawitacji układu słonecznego
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: wszelkie cząsteczki oddziaływają między sobą przez tzw Oddziaływania międzycząsteczkowe. Powoduje ono że mimo wszystko nadal mimo ściśnięcia (np poprzez ciśnienie) nadal są względnie daleko od siebie. Ale jeśli siła grawitacji ją przełamie dochodzi do zapadnięcia się materii i powstania czarnej dziury. Tak się np dzieje przy zapadnięciu się dużych gwiazd gdzie nie zapadają się grawitacyjnie gdyż reakcje fuzji jądrowej generują wystarczające ciśnienie by utrzymać wszystko "rozproszone". Kiedy fuzja ustaje gwiazda
  • Odpowiedz