Wpis z mikrobloga

Mój dysk sieciowy wd przyprawił mnie o palpitacje serca kiedy nie chciał wstać przez kilka godzin. No i swoje lata ma. Polecicie coś nowego?

Co ma mieć:
- min 3-4TB
- łatwa konfiguracja
- oczywiście DLNA do łatwego strumieniowania wideo
- możliwość wskazywania konkretnych katalogów do synchronizacji z jedną z popularnych darmowych chmur (onedrive, google drive, amazon, cokolwiek)
- z funkcją robienia backupu jak RAID 1 z wykorzystaniem dysku zewnętrznego podpiętego pod USB (czyli kopia 1 do 1 do semi-zewnętrznego źródła)

Powiedzmy, że dwie ostatnie funkcje nie muszą być obie, ale przynajmniej jedna z nich.

Budżet to... no, powiedzmy do 1,5-2 zł. Chociaż miło by było, gdyby znalazło się coś znacznie tańszego.

#nas #komputery #elektronika #kiciochpyta
  • 22
@czeskiNetoperek: RAID to #!$%@? nie backup. Nauczcie się tego to raz. A dwa to może NAS + dyski a nie jakieś Dyski WD cloud? Synology DS220+ powinien ci dać rade to ogarnąć. Ew najtańszy z seri to DS220j. każdy ma 2 kieszenie na dysk i do każdego podepniesz USB do kopi zapasowej.
@czeskiNetoperek: po pierwsze pasowaloby pewne rzeczy zalatwic z gory.

(1) > min 3-4TB

Na chwile obecna nie warto kupowac dyskow ponizej 8TB dla WD i ponizej 10TB dla Segate. Dyski te sa produkowane w technologi SMR co wykluczca je calkowicie jezeli chodzi o zastosowania w jakiejkolwiek formie RAID. W czystej teorii mozna by bylo uzyc Unraid z dedykowanym parity drive aczkolwiek to sie jednak mija z celem.

(2) > z funkcją
@widofmaker: Panie, ja chcę to kupić, odebrać z paczkomatu, położyć przy ścianie za telewizorem, pół godziny konfigurować, a potem nie ruszać przez lata i jeśli nagle jebnie to łudzić się, że mogę dane odzyskać. A ty mi tutaj ze stawianiem drugiego kompa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@czeskiNetoperek: coz. Tak jest taniej i latwiej wszystko skonfigurowac wedle potrzeb. Problem polega tylko na tym iz jezeli przeznaczysz znaczna sume na NASa to nie bedziesz mial wystarczajaco pinionsow co by kupic dyski CMR. A pchanie dyskow SMR do NASa to proszenie sie o problem. No chyba ze bedziesz doplacac do dyskow CMR ponizej 8TB to smialo :)