Wpis z mikrobloga

Pranie tapicerki samochodowej?
Mam od roku auto z 2009 r. z 210k km przebiegu (20k przejechane) i zastanawiam się nad praniem tapicerki materiałowej. Nie ma na niej śladów użytkowania. Drobne sprawy na podłokietnikach wyczyściłem APC i pędzelkiem. Teraz odkurzyłem porządnie materiałowe dywaniki, później wyszorowałem szczotką i wrzuciłem do pralki na delikatne pranie - żyją. Chcę przy okazji przeglądu klimatyzacji zrobić ozonowanie całego auta, a później kupić coś do aromatyzacji wnętrza (zapach na dywaniki, obieg zamknięty nawiewu). Prać wcześniej tapicerkę?

Wcześniej używałem 2x Baseus Paddle w 2 nawiewach, ale nie daje to za bardzo zapachu. W aucie nie śmierdzi, ale chcę mieć jakiś zapach jak Fairy, Ludwik albo inne coś eleganckiego :D
Warto prać tapicerkę, czy ozonowanie i jazda? Nigdy nie ozonowałem auta i nigdy nie wybierałem się jeszcze na pranie tapicerki.

#samochody #motoryzacja #auto #detailing #tapicer #autodetailing
  • 23
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Emejsinkk: Sugeruje wylizać, pomoże hehehe. Gruz MA jeździć z punktu A do punktu B. Chyba że chcesz trzymać do 25 lat żeby zarejestrować na zabytek. Albo wyczyść i wstaw do stodoły na 30 lat.
@123sl: No jeżdżę tym autem i jeszcze z 2 lata pojeżdżę i wole żeby w klimatyzacji nie było grzyba, a jak kupię zapach za 30zl to nie zbankrutuje. Pytam doświadczonych o zdanie i w sumie Twoje trochę pomogło.
@Emejsinkk: nie wiem troche czego właściwie szukasz jeśli chodzi o zapach.
Ozonowanie mocno zneutralizuje zapachy w samochodzie, ja mam ozonator i takie 20-30 minut potrafi sporo zmienić, bo ostatnio zrobiłem rundke po wszystkich samochodach w rodzinie.
To duuuużo tańsze i łatwiejsze niż pranie tapicerki.

Samo pranie też jednak odświeży wnętrze, po 13 latach i 210kkm może nie być zaświnione, ale troche brudu już w tapicerce na pewno siedzi i po praniu
Chcę zrobić to ozonowanie, bo filtr kabinowy wymieniłem 3msc temu, a czuć wiadomy zapach z nawiewu jak wczoraj wyłączyłem klimatyzację. Tak cały czas jeździłem na auto 22 stopnie.
@Emejsinkk: Sugeruje wylizać, pomoże hehehe. Gruz MA jeździć z punktu A do punktu B. Chyba że chcesz trzymać do 25 lat żeby zarejestrować na zabytek. Albo wyczyść i wstaw do stodoły na 30 lat.


@123sl: ani to śmieszne ani cokolkwiek warte
@KeepCalm: Dzięki za info o ozonowaniu. Z aromatyzacją wnętrza chodziło mi o odpalenie zamkniętego obiegu nawiewu, popryskanie dywaników i trochę w powietrze zapachem (nie pryskanie plastikowych/metalowych elementów) i zostawienie auta na ok. 15min. Potem sobie popryskam co 2 tygodnie dywaniki tym samym zapachem i będzie git.
Tak widziałem na YouTube. Generalnie tak chyba robią producenci/dealerzy niektórych marek przed wstawieniem auta do salonu. Część aut ma nawet pojemnik na perfumy, które automatycznie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Emejsinkk: Coś co ma w opisie że jest to środek biobójczy i tym załatwisz grzybka, takie środki mają specjalne ostrzeżenia na opakowaniu. Reszta działa jak pudrowanie trupa i maskuje jedynie zapach.
Chcę zrobić to ozonowanie, bo filtr kabinowy wymieniłem 3msc temu, a czuć wiadomy zapach z nawiewu jak wczoraj wyłączyłem klimatyzację. Tak cały czas jeździłem na auto 22 stopnie.


@Emejsinkk: kup albo ten granat albo te pianki śmieszne w puszcze z rurką wpuszczane do wentylacji. To poprawia często nieświeży zapach z nawiewu. Do tego ozonowanie i wystarczy. Mase aut miałem i w pewnym momencie troche standardowo zacząłem tych puszek używać.
J/w pisali,
@KeepCalm: @123sl: @l-l-l-l: Git, czytam i ozonowanie wydaje się być jednak odpowiednią sprawną - realnie zabija ewentualnie źródła całej sprawy. Koszt 50 - 80zł i auto lux na dłuższy czas. Ciekawe jest to, że ozonatory nie są jakoś bardzo drogie, zara kupuje i ogłaszam na OLX :D
Ja nieprzyjemny zapach poczułem pierwszy raz dopiero wczoraj po wyłączeniu klimy, bo przy włączonej nic nie ma. Dzięki za porady. Spróbuję jakiejś
@KeepCalm: Dobra. Mówiłeś, że:

Ozonowanie mocno zneutralizuje zapachy w samochodzie, ja mam ozonator i takie 20-30 minut potrafi sporo zmienić, bo ostatnio zrobiłem rundke po wszystkich samochodach w rodzinie.

i

ja mam ozonator chyba 90g (deklarowane przez chińczyka) za ~~100 zł z ali i działa. Więc kosztował tyle co dwa ozonowania na mieście.

Możesz polecić i podać nazwę tego ozonatora? Może przyda się później społeczności ;)
Wielskie dzięki Mirku!