Wpis z mikrobloga

@Napleton: @lukastrz:
ok, zatem: mam pomieszczenie na poddaszu (do szpica) 5X6m, wys na 2, czyli 30m^3.
W środku pracuje sobie aktualnie asic o mocy 3 kW i grzeje mocno, mam 1 wyciągowy wentylator kanałowy 1000m^3/h (wg mojej logiki taki wentylator wymienia całą objętość powietrza 33 razy w ciągu godziny)
Do tej pory było tak że wentylator tylko wyciągał, ale powietrze dostawało się swobodnie przez czerpinię w ścianie.

W w zimie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flito: ok, bo asic kojarzyłem bardziej z terminu typowo elektronicznego.
Po pierwsze doprowadź rurę wyciągową najbliżej źródła ciepła - wyciągniesz wysoką temperaturę zanim rozejdzie się po pomieszczeniu. Nawiewu nie doprowadzaj, bo w zimę przez różnicę temperatur wystąpi ryzyko wykraplania wilgoci z powietrza. Jakie masz te wentylatory?
wystąpi ryzyko wykraplania wilgoci z powietrza


@Xargo1: wiesz co,w zimie gdy jeden asic pracował miałem tylko jeden wiatrak, wyciągał powietrze z pomieszczenia
@flito to typowy wentylator osiowy - w nim wydajność mocno spada przy dużych oporach, aczkolwiek twój radzi sobie całkiem nieźle.
To tak - wentylator na wyciagu na pewno ruszy powietrze, ale nie będzie miał siły wytworzyć w całym pomieszczeniu na tyle dużego podciśnienia, by efektywnie pobierać powietrze z zewnątrz (podejrzewam, że sporo brał szczelinami z domu) . Maks co uzyskasz to kilkadziesiąt Pa, a to akurat tyle ile ma czysty filtr G3.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flito: to częsta praktyka w miejscach, gdzie chcesz zachować sterylność (rozdzielnie elektryczne, serwerownie) - wytwarzasz tak nadciśnienie w pomieszczeniu do którego tłoczysz powietrze. Otwarcie drzwi powoduje wtedy wyrzucenie czystego powietrza na zewnątrz, gdzie przy podciśnieniu otwarcie drzwi powodowało by zassanie brudnego z zewnątrz.
@Xargo1: Co jeśli wentylator który wtłacza powietrze będzie mocniejszy, i zrobi nadciśnienie? Zakładam że ten naddatek (400m^3/h) nie jest duży, i on "nabije" ciśnienia i więcej będzie miał już opór tak? A ten słabszy będzie swobodnie odprowadzał powietrze? (jest on wpięty rurą 200mm o długości ok.1m wprost do komina który ma przekrój ok. 625cm^2, komin w górę ok. 2m długości)
@flito dokładnie tak. Ale miej na uwadze fakt, że im brudniejszy filtr tym mniejsza wydajność, więc może dojść do sytuacji, gdzie filtr będzie naprawdę brudny i wyciąg będzie mocniejszy jak nadmuch