Wpis z mikrobloga

Dlaczego młodzi ludzie przestają chodzić do kościoła?
To pytanie nurtuje wielu starych ludzi, ale ja znam jedną odpowiedź (z wielu zresztą) bez owijania w bawełne i dobierania pięknych słów.

Stał się mało atrakcyjny i mało konkurencyjny lol

to tak jak z burgerowniami

#przemys #katolicyzm #wiara
  • 11
  • Odpowiedz
@Tratak: Masa zakazów, nakazów, wychodzenie ze strefy komfortu. A to chłop z chłopem be, a to bez mięsa w piątek. Łatwiej i wygodniej być niewierzącym bo po co się przejmować jakimiś tam przykazaniami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@bb89 pomijając sprawy powszechnie panującej patologii w KK, to do niektórych swych nakazów, zakazów mogliby podejść nieco mniej konwencjonalnie, a kilka o ile prawo pozwala zmienić/zmodyfikować, jak się chce to się wszystko da, co osoby śledzące historie KK wiedzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakiś ciekawy pomysł, który nie zalatuje boomerstwem? Proszę bardzo, Kościół mógłby wyjść z inicjatywą wege piątków, dodatkowo mówić, żeby starać się jeść jak najmniej
  • Odpowiedz
@Tratak: Związki wyznaniowe i kościoły, które "poszły z duchem czasu" raczej nie mogą się szczycić dużą liczbą praktykujących wiernych. Najlepiej sobie radzą paradoksalnie wspólnoty tradycjonalistyczne albo ewangelikalne i charyzmatyczne. Twoje podejście jest dla KK samobójstwem rozłożonym w czasie, a w najlepszym wypadku zredukowaniem do czegoś w rodzaju skandynawskich kościołów państwowych, które może i cieszą się jakimś tam szacunkiem, ale w praktyce zmieniły się już w coś na kształt działalności charytatywnej
  • Odpowiedz
@Tratak: Kościół to nie magdonalt, a doktryna wiary to nie happy meale, że trzeba do nich dodawać nowe zabawki, żeby utrzymać klientelę. Chcesz mojego pomysłu na naprawę Kościoła? Zlikwidować wszystkie te pseudo-zielonoświątkowe neoniarskie wspólnoty, odwrócić się od robienia z religii cyrku z tańcami, flagami i innymi "dniami młodych", przywrócić naukowy i akademicki charakter nauczania (jak u księdza de Chardina) oraz jak najszybciej zapomnieć o tzw. "mszy" Pawła VI i albo
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Ignacy_Patzer raczej bym nie porównywał związków wyznaniowych do jednej z największych religii świata ;)
Wiem, że takie działanie mogłoby spowodować spory wzrost odejść osób w wieku 30-50 lat z KK, a mniej zachęcić do wstąpienia, ale zawsze potrzebne są zmiany i korekta błędów. Już teraz kościół nie jest żadnym wyznacznikiem moralnym na świecie, autorytet Papieża zanika, Franciszek mimo wzbudzenia u mnie początkowych nadzieji stał się tylko dobrym mówcą, zawsze coś, ale
  • Odpowiedz
@Tratak:

Wiem, że takie działanie mogłoby spowodować spory wzrost odejść osób w wieku 30-50 lat z KK, a mniej zachęcić do wstąpienia, ale zawsze potrzebne są zmiany i korekta błędów


Najwięcej młodych par z dziećmi widziałem na trydencie. Drugim miejscem, gdzie obstawiam ich duże stężenie są rzeczy około neokatechumenatu. Ludzie, którzy teraz do kościoła nie chodzą i generalnie życzą mu jak najgorzej może i dadzą ci okejkę za płynięcie z
  • Odpowiedz
@Ignacy_Patzer pytanie tylko czy za 50 lat dalej ten ryt trydencki i Droga Neokatechumenalna będzie taka popularna? Nie mówię, że moja idea na odnowę poprawiłaby sytuacje KK (zaznaczyłem to we wcześniejszym komentarzu), wiem jakie konsekwencje mogłyby za tym pójść, ale zawsze warto rozważać wszystkie możliwości.

A neuropa nie da mi okejki za płynięcie lewicowo-liberalnym nurtem ( ͡° ʖ̯ ͡°) polska lewica w sporej części, szczególnie na wykopie
  • Odpowiedz