Wpis z mikrobloga

@Bad_Wolf: Ja znalazłem informacje, że koło 30 ale mi nie chodzi o łączny uzysk tylko chciałbym zobaczyć jak to wygląda w miesiącach zimowych, ile odpowiednie nachylenie i podażanie za słońcem da więcej w stosunku do instalacji na gruncie
@Bad_Wolf: Problem niskich uzysków zimą leży nie tylko w tym, że słońce krócej świeci ale też w tym, że panele które zazwyczaj montujemy na dachu albo na konstrukcji stałej na gruncie są ustawione pod kątem który zapewnia maksymalny uzysk w lato, jestem ciekaw jak wyglądają dane w sytuacji kiedy panele są ustawione zimą w pozycji optymalnej do słońca
@robertx: ale w takim czerwcu mam nawet 15x więcej niż styczniu. Jak poprawisz katy to zyskasz ile? 30%? czyli zamiast 100kWh w styczniu będzie 130kWh. Co to za różnica jak cały rok to 9000?
Problemy w zime w kolejności od najbardziej istotnej:
1. Krótki dzień
2. Zachmurzenie
3. Śnieg na panelach
4,. Kąt ustawienia paneli

Przy czym kąt wschód zachód nie ma takiego znaczenia bo słońce wschodzi w zimę dużo bliżej
zibizz1 - @robertx: ale w takim czerwcu mam nawet 15x więcej niż styczniu. Jak popraw...

źródło: comment_1655282019otOgyQT73oEkzSOifQcsgI.jpg

Pobierz
@zibizz1: Ale ja rozumiem, że w lato jest większy uzysk niż zimą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam panele na dachu, instalację 7 kwp i jestem na starych zasadach rozliczania więc jest w porządku. Ale będę budował drugi dom i chciałbym policzyć czy tam taki tracker na potrzeby własne nie miałby przypadkiem sensu. Bo co mi po tym, że w lato mam za dużo prądu jak nie mam
@robertx: Tracker nie ma sensu ekonomicznego. Gdyby miał to wszystkie farmy PV byłyby na trakerach
Ma sens gdy nie możesz instalować na dachu i masz mało gruntu, wtedy pod trackerem możesz sobie posadzić warzywo

Jak brakuje zimą energii to lepszy wiatrak, za ok 5 lat będziej bardziej opłacalny od PV
@robertx: Dziś nadal nieopłacalne wiatraki. Dopiero jak wejda taryfy godzinowe i energia z PV będzie 5-10x tańsza w słoneczne południe niż wieczorem dla konsumenta to będzie to miało sens.
@robertx: w styczniu instalacja wschód zachód wyprodukowała 12kWh z 1 kWp
Zużyłem 1100kWh czyli na ten styczeń 100kwp by mi wystarczyło.
Ale śnieg nie zalegał długo więc było nieźle. Były miesiące gdzie było 5-6 kWh z 1kWp
@robertx: dodatkowo żeby ten styczeń przeżyć musiałbym mieć magazyn ok 150kWh bo były trzy dni pod rząd z zero produkcji.
30 modułów po 5kwh razy 10k zgrubienie

Czyli inwestycja to instalacja 100kwp plus magazyny
Jakieś 700-900 tys PLN

Żeby przeżyć gorszy miesiąc pomnóż koszta razy dwa
@Mateos2: Jak zużywasz 1100 kWh w ciągu miesiąca to znaczy, że ogrzewanie też masz na prąd, to wszystko Ci się rozjeżdża przez to - bez ogrzewania zużywa się około 250 kWh na miesiąc i to już byś pewnie był w stanie wyprodukować bez większych problemów

Kupowanie "uber-pro-gamerskich magazynów energii" też jest bez sensu jak można użyć zwykłych akumulatorów żelowo ołowiowych
@zibizz1: To nie wiem jak to liczyłeś - mam 7 kwp na wschód i październik, pół listopada, i od połowy stycznia moje zużycie i wyprodukowane kWh przez fotowoltaikę się pokrywają.
Kupowanie "uber-pro-gamerskich magazynów energii" też jest bez sensu jak można użyć zwykłych akumulatorów żelowo ołowiowych


@robertx: ile cykli ładowania i rozładowania wysokim prądem taki akumulator ci zniesie? Ike będzie toto miało gwarancji i jakie zabezpieczenia żeby ci dom z dymem nie poszedł?
A o ile będzie tańszy porównując cykl życia?

To tak jak kupowaniem butów za 20zl co miesiąc. Da się ale po co