Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jest tu ktoś kto ogarnia QNAPy? Kupiłem NASa TS-251D i po przesiadce z prościutkiego Seagate Personal Clouda dostaje #!$%@? konfigurując WebDAV.
- Dlaczego nie mogę wejść przez www bez żadnego logowania na Public, tylko mimo ustawień dostępu dla gości woła mi login/hasło?
- Dlaczego jak już wejdę zalogowany to linki są #!$%@?, w sensie wchodzę w folder Public, w nim klikam np. Folder1 i zamiast adresu http://QNAP/Public/Folder1 mam http://QNAP/Folder1 i oczywiście taka ścieżka nie istnieje xD
- Dlaczego wyświetlanie folderów to goły HTML, podczas gdy w Seagate miałem lighttpd/1.4.35 do wyświetlania zawartości? Miałem ładnie typ pliku, datę, wielkość...

Jak na sprzęt 4-5x droższy odczuwam na stracie spory niesmak. ( _)
#nas #qnap #siecikomputerowe #pytaniedoeksperta
  • 23
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: witamy w świecie zwiabonych przez qnap. Fajny sprzęt, a software też fajny na papierze :) ja już jakiś czas przenoszę co się da na innego małego kompa, a qnap tylko storage i snapshoty.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: nie mam dużych wymagań, torrenty, DLNA i dostęp przez SMB i WebDAV. Dlatego uznałem, że nie będę dopłacał do softa Synology jak spojrzę na niego 4 razy w roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@radziuxd: dopłacał? Myślałem że oba dalej latają w podobnych cenach.

Qnap jest spoko, ale w sofcie mają okrutny burdel. Te podstawowe usługi są raczej ok, te doinstalowane aplikacje chaos. Wrzucasz coś i nawet nie wiesz ze wyszła mowa wersja do której nie ma ścieżki migracji, póki nie zobaczysz błędu ze podpisy tej aplikacji wygasły :p

Dlna używalem od lat, ostatnio przestałem widzieć praktycznie wszystkie foldery prócz ostatnio oglądanych i ostatnio dodanych
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@annotate: szkoda, że nie przeczytałem takiej opinii przed zakupem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mimo wszystko wymagam na prawdę niewiele, mam nadzieję, że sobie z tym poradzę, bo #!$%@? póki co nawet nie mogę wbić zdalnie przez WebDAV, mimo oczywiście przekierowania portu ( _)

Latają w podobnych cenach, ale przy jednakowych pieniądzach QNAP będzie miał lepsze bebechy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: dokładnie dlatego sam kupiłem parę lat temu. A teraz kminilem jak zainstalować tam truenas i nie stracić danych jednocześnie nie kupując dużo dysków :p

Kupiłem kompa małego pod serwerem, qnap zaczyna robić za samba i tyle :p
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@annotate: a ja odwrotnie, zainstalowałem na próbę truenas na nieużywanym lapku, bo myślałem nad jakimś Dellem czy HP w obudowie SFF, ale uznałem, że jednak za dużo z tym truenasem zabawy, a QNAP na pewno ma wszystko w trzech kliknięciach xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: heh, dobrze tam gdzie nas nie ma. Ja byłem pod wrażeniem truenas i tego jak łatwo spiąłem wszystkie chmury (gdrive, one drive, bucket). No i implementacja jest lżejsza duuuuzo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: logistyka. Mam dwa dyski 3.5" w raid w qnap, partycja na snapshoty itp. Do tego synchro chmur tez na nim i backupy na zewnętrznym dysku w formacie qnapowym

I teraz musiałbym to zrzucić *gdzieś, najlepiej w dwóch kopiach, żeby bezpiecznie pracować nad reinstalacja. Niby mógłbym rozpiąć raid i jeden dysk zaorać, ale wciąż musiałbym kupić większy dysk (na backupy potrzebuje mniej niż mam na nieskompresowane dane).

Wyszlo mi że taniej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: ja mam o tyle dobrze, że QNAPa dopiero rozpakowałem i mogę się pobawić, starego NASa nawet nie myślę ruszać, póki wszystkiego nie ogarnę na tip top.
Ciągnie mnie, żeby Xpenology przetestować, ale nie mogę znaleźć tutoriala, który bym zrozumiał xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: xpenology to bym gdzieś na boku stawiał :p a nie jako główny host. Jednak to jest jakiś hack na zamkniętym sofcie.

Pobaw się qnapem, pierwsze wrażenia loga być całkiem fajne. Potem jak już wyłączysz qfind, wykrywanie twarzy na zdjęciach i sto innych rzeczy zbędnych to wtedy się weźmiesz za coś potrzebnego :p
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: na razie w telefonie bawię się apkami i odziwo robią na prawdę dobre wrażenie, oceny też mają spoko.

Tylko nadal przez ten #!$%@? WebDAV nie mogę się połączyć z zewnątrz (°°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: coooo? Jakim cudem? :p nawet qnap menadżer jest tak wolny że łatwiej i szybciej jest zalogować się z telefonu po www.

Widać każdy inaczej na to patrzy :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: chodziło mi o to, że apka w porównaniu do wspomnianego bałaganu robi dobre wrażenie, menadżer może i muli, ale qfile całkiem spoko, schludnie to wygląda. Chociaż wolałbym mój Solid Explorer połączony po WebDAV ()

Zauważyłem, że tego testu połączenia mi nie przechodzi, ja już nie wiem co jest źle, skoro inne rzeczy działają.
źródło: comment_1655214036ZdQqUUp2YojZzFAIhU2mmJ.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: yyy, automatyczna konfiguracje routera to Ty Wyłącz koniecznie. To jest upnp. Na qnap jest sporo aktywnych kampanii malware, #!$%@?ą te qnapy wystawione w świat jak głupie :p serio

Do plików olej to i rób vpn+samba. Mi to się sprawdza nawet zdalnie na lte, a teraz już można po udp wireguarda zrobić to miodzio
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: ja mam ludzi którym robię vpn tylko. Qnapa udostępniałem ale cały czas jest jakiś malware który ludziom wbija na NAS... udostępniam chmurami w te stronę jeśli nie mogę po vpn.

Nawet qnap radzi w materiałach zamknąć dostęp z zewnątrz. Nie ogarniają tematu a wiele usług systemowych chodzi na userze root..
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: z kolei mam znajomych co od lat tak samo robią na syno I zero kłopotów. Sam też miałem kiedyś i to samo. Ale syno ten ich cloud prywatny robi o ile pamiętam inaczej trochę: nie wystawiasz bezpośrednio UI swojego nas, tylko Twój nas gada z ich usługą w necie, a ona robi za UI i reverse proxy.

Zobacz sobie ile jest historycznie wątków i malware na qnap np. Na reddit
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: zdążyło mi się rzucić w oczy, ale z czego to się bierze, przecież wszystko jest na login i hasło? A zapora? Mnie się na Seagate #!$%@?ł kiedyś ransomware, ale tylko na otwartego Publica i tylko dlatego, że wystawiłem NAS w DMZ na routerze. Oprócz tego nigdy nic przez 6 lat.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: mają luki w sofcie, a naprawiają wolno albo wcale. Jakiś czas temu pojawił się Anti-Malware jako program :) po prostu w schedule skanuje czy masz znany malware i go usuwa. Pewnie łatwiej załatać luki, ale widać chińczyków to przerasta :p

Nie wystawia się go i tyle.
Na plus że jest świetnie zrobiony system snapshot ów. Polecam używać, mega opcja, super to działa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@annotate: QNAP już #!$%@?, jakby co. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzięki za te wszystkie komentarze, po weekendzie będę szukał używek Synology albo się #!$%@?ę i kupię nówkę ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziuxd: hahaha nice.
Nie chcesz mocniejszego qnapa kupić? :p sprzedam :p

Mój jak padnie to albo truenas na jakiejś uzywce albo kupię obudowę usb na dwa dyski (są takie co same raid mogą robić, albo dyski po prostu jako oddzielne).