Wpis z mikrobloga

Za napiwki kupiłem sobie podręcznik do gramatyki xD, bo w pracy tylko angielski, a dla wykopu tłumaczę z rosyjskiego i czytam dużo wschodnich materiałów, więc coraz gorzej z tym polskim

Jedna osoba pytała o update na temat sprzętu dla ukraińskiego szpitala. Wysłałem zapytania do kilku firm oraz zapytałem o pomoc w znalezieniu sprzętu w normalnej cenie w Polsce u poleconej osoby, jako że mam już pieniądze na koncie. Czekam na spłynięcie ofert.

Kwestia rozliczenia się ze skarbówką z darowizn, to jest niezły żart tak btw. Zbiórka była od anonimowych osób. Jedna wpłata przekracza próg nieopodatkowania, więc muszę zgłosić i zapłacić podatek. Broszura do opłacenia podatku wymaga podania PESEL, imienia i nazwiska oraz adresu do darczyńcy, których oczywiście nie mam. W urzędzie skarbowym powiedzieli, że #!$%@? ich obchodzi, że nie mam tych danych i mam znaleźć, bo to mój problem. Wypełnionej deklaracji nie przyjmą bez danych darczyńcy, a jak nie zgłoszę w terminie (30 dni od darowizny), to skarbówka przy którejś kontroli może mi wejść na konto i odliczyć kary za niezgłoszenie.

No ogólnie po takiej wizycie zacząłem marzyć o emigracji, bo marzy mi się prowadzenie firmy, ale przy takim podejściu nie czuję, że bym miał nerwy. Serio

#aryoconcent
Aryo - Za napiwki kupiłem sobie podręcznik do gramatyki xD, bo w pracy tylko angielsk...

źródło: comment_1654618897RFql7qH9nZ3x1dKMRoe888.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Aryo: z tym podatkiem to nie do końca tak jest. Sprawdz np. tutaj: https://zrzutka.pl/blog/27/moje-zrzutki-a-urzad-skarbowy-czyli-11-76-zl-podatku-od-kwoty-700-000-zl-czy-to-mozliwe

Idea ksiegowania w/w zrzutek z punktu widzenia urzędu skarbowego ma sens np. po co miałbym Ci płacić wynagrodzenie jakbym mógł ciągle płacić w darowiźnie, albo mógłbym prać brudne pieniądze.

Tutaj następny link https://www.rp.pl/podatki/art601821-nie-ma-podatku-od-dobroczynnosci-beneficjenci-zrzutek-nie-musza-placic-podatku-od-darowizn
  • Odpowiedz
@acpiorundc:

Podsumowując – jeśli organizujesz zrzutkę i żadna z pojedynczych osób nie przekaże na nią więcej niż 4 902 zł (w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę też inne darowizny od tej jednej osoby) to nie masz się czym martwić – takie wpłaty nie wymagają płacenia podatku. Jednak jeśli ktoś przekaże dla Ciebie więcej, wtedy zapoznaj się z tym dokumentem i rozlicz wpłatę z odpowiednim urzędem skarbowym (warto przeczytać również ten
  • Odpowiedz
@Aryo: wystąp o interpretację indywidualną do Urzędu Skarbowego. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Opisujesz stan faktyczny i przedstawiasz jak twoim zdaniem powinna być rozwiązana kwestia tej anonimowej wpłaty. Mają 3 miesiące na odpowiedź. Jak uznają, że twoje stanowisko jest nieprawidłowe to powinni wskazać jak to rozliczyć. Jak się nie ustosunkują w ciągu 3 miesięcy to zaproponowany przez Ciebie sposób rozwiązania sytuacji zostaje uznany za prawidłowy. ( ͡°
  • Odpowiedz
@Aryo: Sprawdź czy taką deklarację możesz złożyć elektronicznie. Jak walidator nie pozwoli na pominięcie danych których nie masz, to wydrukuj deklarację, wypełnij, wpakuj w kopertę z jednozdaniowym pismem że nie masz danych darczyńcy, wyślij poleconym, a podatek opłać. Poleconego nie mogą nieprzyjąć, kasa będzie zapłacona więc to będzie już ich problem co z tym zrobią. Koszt imprezy to kilka zeta na polecony.
  • Odpowiedz
@maniac777: Jutro wyślę twoim sposobem. Przelew do skarbówki na ponad 800 zł już zrobiłem i potwierdzenie dodałem.

btw. endoskop już mamy. Jeszcze tylko wiertarkę chirurgiczną i będzie finalizacja i tylko temat dostawy na Ukrainę

@JanLaguna:
  • Odpowiedz