#nba #nbastats

No to po G1 Finałów:

Tatum - 12pts-5reb-13ast, ale 3/17FG - to jego rekord asyst w PO (11 miał 2 lata temu), ostatni zawodnik z większą liczbą asyst w finałach to LBJ w 2017, po drodze tyle samo (czyli 13) mieli Draymond Green 2019, Butler 2020 i Jrue Holiday 2021. Co do skuteczności, jest 16 graczem w historii finałów, który do max. 3 celnych rzutów z gry potrzebował oddać ich co najmniej 17, czyli jest to jedna z 16 najgorszych skuteczności przy min. 17 oddanych rzutach w meczu finałowym. Poprzednim z gorszą był Kenyon Martin w 2003 (3/23), a jeszcze poprzednim Starks w 1994 i to dwa razy (2/18 i 3/18). Pozostałe 12 przypadków miało miejsce 60 i więcej lat temu.
Horford - 26pts-6reb-3ast, 9/12FG, 6/8 za 3 - dzisiaj obchodzi 36 urodziny, wczoraj był 16 najstarszym graczem z +25pts w finałach licząc pojedyncze przypadki. 12 z 16 tych meczów po 36 urodzinach miał Jabbar, więc nazwisk naprawdę niewiele: Jabbar (najstarszy mecz finałów +25pts kiedy miał 41 lat i 2 miesiące), Duncan 2013, Paul 2021 (dwukrotnie), Horford 2022. Horford jest też najstarszym graczem w historii finałów i 7 najstarszym w historii PO, trafiającym w meczu co najmniej 6 trójek. W pierwszym przypadku wyprzedził LBJa 2020 (wtedy 3 miesiące młodszego), w drugim na czele listy jest Kidd 2011 (starszy od Horforda o 2 lata i miesiąc). Horford jest pierwszym graczem w historii trafiającym 6 trójek w swoim debiucie w finałach.
D. White - 21pts-3ast z ławki w 32min, 5/8 za 3 - jest 12 rezerwowym w historii finałów z min. 5 celnymi trójkami. Rekord to Mike Miller 2012 (7), po 6 trafiali jeszcze Battier, Cooper i Neal, a po 5 oprócz White'a: Horry, M. Miller, Jaren Jackson, Markieff Morris (on ostatni, 2 lata temu), Shaw, Mills i VanVleet.
Steph Curry - 34pts-5reb-5ast-3stl, 7/14 za 3 - miał 21 punktów i 6/8 za 3 po 1 kwarcie. To trzecia pod względem punktów najlepsza 1 kwarta ery play-by-play (Booker i M. Porter w 2021 mieli po 22pts, tyle samo jeszcze kilku zawodników), oraz najlepsza pierwsza kwarta finałów - poprzednim rekordem było 17pts Kobiego w 2009 (przeciwko Orlando). Była to też trzecia najlepsza punktowo jakakolwiek kwarta finałów wykraczając poza erę play-by-play (od Jordana 1993, który też miał tyle, I. Thomas w 1988 miał 25). Teraz to samo z trójkami: Curry jest czwartym graczem PO ery play-by-play z 6 trójkami po 1q (Bojan 2021, Booker 2021, M. Porter 2021 - wszyscy po 6) i pierwszym graczem z takim osiągnięciem w 1q meczu finałowego. Poprzednim rekordem finałów po 1q były 4 trójki: Kobe 2008, Klay 2017 i Lowry 2019. Zostawiając już 1q, Curry trafił 7 lub więcej trójek w finałach po raz 6 w karierze na 17 takich meczów w historii. Do Currego należy rekord 9 trójek, a jedynym graczem który w finałach trafiał 7 razy z dystansu więcej niż w jednym meczu był Ray Allen (w dwóch, w 2008 i 2010).
Kuminga - śmieciowe 48s gry, bez zdobyczy - wszedł przy rozstrzygniętym wyniku, ale został trzecim nastolatkiem w finałach NBA (i trzecim najstarszym). Czołówka najmłodszych to: Darko Milicic 2004 (9 dni przed 19 urodzinami), Jonathan Bender 2000 (19 lat i 4 miesiące), Kuminga 2022 (19 lat i 8 miesięcy). Co ciekawe terminarz nie był łaskawy dla Mosesa Moodiego, który zagrał te same 48.3s, ale miał 20 lat i 1 dzień.

Highlights: R. Williams 8-6-4(blk), 4/4FG, J. Brown 24-7-5-2, Andrew Wiggins 20-5-3(blk)

Lowlights: Draymond Green 4-11-5-2, 2/12FG (0/4 za 3) i 6 fauli

Drużynowo: obie drużyny trafiły 40 trójek, Celtics mieli 21/41 (51.2%), a Warriors 19/45 (42.2%), sumarycznie najwięcej w historii finałów. Dotychczasowym rekordem było 35 trójek Cavaliers i GSW z 2017. W żadnym innym meczu finałowym oprócz tych dwóch nie było nawet 30 celnych rzutów z dystansu.
Wynik Celtics to drugi najlepszy historycznie wynik finałów, po Cavs (24/45) ze wspomnianego 2017. Z kolei GSW mieli 19 trójek w przegranym meczu i to także jest najwyższy wynik w historii. Dotychczas barierą przy której zespół nie przegrał meczu finałowego było 17 trójek, a z 16/36 przegrywali Bucks rok temu.
Teraz o ostatniej kwarcie - Boston wygrał ją 40-14 i była to kwarta nr 30 w historii finałów w której osiągnięto 40 punktów. Poprzednią taką było zeszłoroczne 43-24 w 2 kwarcie meczu pomiędzy Milwaukee i Phoenix, a rekord to 49-33 Cavs vs GSW w 2017. Co do ostatnich kwart - 40pts w meczu finałowym pada po raz 8 w historii i po raz 4 jest udziałem Celtics (+ raz w drugą stronę). Ostatni taki przypadek to 2008 i to dwukrotnie bo Celtics vs. LAL i LAL vs Celtics. Rekord 4q w finałach to 44-21 76ers przeciwko LAL w 1982.
Analogicznie z przewagami w kwartach, tu jest jeszcze ciekawiej. 40-16 czyli +24, to wyrównanie najwyżej wygranej kwarty w historii finałów. 36-12 w 1960 wygrywali Hawks (St. Louis) z Bostonem - była to 3 kwarta meczu. Co do ostatnich części gry, +24 to bezwzględny rekord finałów, dotychczasowym było +23 (38-15) z tego samego meczu pomiędzy Hawks i Celtics w 1960, tyle że w drugą stronę (Celtowie wtedy jednak nie odrobili strat z 3q i przegrali 102-105, Hawks wyrównali na 3-3, ale przegrali G7).
Run 17-0 w 4 kwarcie był drugim najdłuższym w 4 kwartach w finałach w ciągu ostatnich co najmniej 50 lat, tylko Spurs grając z Nets w 2003 mieli 19-0.