Wpis z mikrobloga

Wczoraj na głównej było znalezisko Media: Bruksela nie dostarczy Ukrainie obiecanych haubic M109, bo są za drogie
Sama notka w PAP jakaś śmiesznie krótka i zero szczegółów a i tak wylądowała na głównej. Poszukałem więcej informacji i trafiłem na artykuł, którego nie jestem wstanie na szybko zweryfikować ale pośmiać się można:)
W 2008 roku Belgia wyremontowała i zmodernizowała 64 armatohaubice M109A4BE kalibru 155 mm (takie starsze Kraby).
Rozmyślili się i rozwiązali bataliony które miały obsługiwać tą broń.
Sprzedali świeżo zmodernizowane 64 haubice za 1,75 mln euro razem z częściami prywatnej firmie FTS. Tak 1,75 mln euro. 1/20 ceny nowego Kraba.
Wybuchła wojna i Ukraina się zgłosiła do Belgii po pomoc, Belgia chciała pomóc i odkupić ale że spaprali kontrakt to nie było w nim zapisu o odkupieniu po zbliżonej chociaż cenie. Firma podobno zażądała 10 razy wyższej ceny co i tak wydaje się korzystną ofertą ale dla Belgów to było za drogo. Na koniec okazało się że już tych haubic nie ma bo prawdopodobnie Ukraina sama je kupiła ale nie wiadomo w jakiej ilości.
Albo Belgowie rżną głupa albo "mają łeb do interesów" i niesamowity burdel i nie wiedzą co się dzieje z taka potężna bronią. Obstawiam opcję pierwsza - "takie armatohaubice można kupić w każdym sklepie z armatohaubicami".

Podkreślam, że nie wiem na ile wiarygodne jest to źródło.
https://www.armyrecognition.com/defense_news_june_2022_global_security_army_industry/former_belgian_army_m109_self-propelled_howitzers_sold_to_ukraine_by_oip_private_company.html

#ukraina #rosja #wojna #czolgi #donbaswar #belgia
ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl - Wczoraj na głównej było znalezisko Media: Bruksela ...

źródło: comment_1654174856SjVn2LYpcHH02rSaemLvvU.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz