Wpis z mikrobloga

Mirki, jaki mam sobie kupić klucz dynamometryczny do drobnych prac przy motorku?

Wymieniałem dziś olej w 125 i przykręciłem na wyczucie, bez żadnej przeginki. Ale cHonda mówi o momencie dokręcenia 30Nm, a ja nie mam takiego czuja w łapach.

Inna sprawa - zagrzałem go ze dwie minuty przed spuszczeniem oleju. Nie był gorący ani nawet mocno ciepły i nie zeszło za dużo. Wlałem 700ml i na bagnecie jest OK. Cały układ ma 900. Możliwe, że aż tyle zostało przez brak porządnego nagrzania?

#motocykle #motoryzacja
  • 16
@fotograf_warszawiak: Chiński tylko taki by używane przez ciebie momemnty dokręcania były w środkowym lub górnym zakresie - do okazjonalnego użytku lepsze to przerost formy nad treścią szczególnie że po 3 latach leżenia jeden i drugi będzie nadawał się do kalibracji
@fotograf_warszawiak: Powiem ci coś, co kiedyś usłyszałem, ale nie wiem na ile to zgodne z prawdą. Klucze płaskie mają różne długości w zależności od rozmiaru, żeby nie przedobrzyć z dokręcaniem. Klucz dynamometryczny to to nie jest, ale ciężko by chyba było zerwać gwint w małej śrubce kluczykiem długości palca. Ja co prawda używam najczęściej klucza nasadkowego przy naprawach i nie miałem żadnych problemów z tym związanych, ale skoro obawiasz się przekręcenia/niedokręcenia
@fotograf_warszawiak: ja używam kluczy "tvardy". Mam dwa: 5-25 nm i 28-210 nm. Wszystko idzie nimi ogarnąć. O jakości się nie wypowiem - nie eksploatuję ich szczególnie mocno, ale na moje amatorskie potrzeby całkowicie wystarczają.
@fotograf_warszawiak: Nie mam pojęcia bo testowałem na czujniku tensometrycznym tylko klasyczne takie od firmowych z papierami po 5 letnie noname wspolpracowników w celu kalibracji (której prawie nie wymagały dokładność nastawy w średnim i górnym zakresie i tak była poniżej 10% gdzie nowe Chińczyki przebywały poziom 5% - w jednym i drugim wypadku tolerancja akceptowalna jedynie przy dolnym zakresie potrafiły mieć rozrzut na poziomie 20%