Wpis z mikrobloga

#cnc #frezarka
Witam mam zamiar zaprojektować frezarkę 1500x1500 i takie pytanie mam czy prowadnice liniowe wałkowe są lepsze od tych v-wheel wózków ?
Czy bardziej precyzyjne. Chciałem użyć prowadnic liniowych mgn ale w rozmiarach 1500mm jest problem z dostępnością no i też nie są tanie. Wyczytałem na forach że te prowadnice wałkowe też wcale nie są takie precyzyjne i łatwo natrafić na jakąś tandetę w stylu średnica się nie zgadza i przez to są luzy na wałkach. Chciałem złożyć z V-slotów (profili aluminiowych) , ale to by drogo wychodziło i nastawiam się na grube profile stalowe no i tu mam do wyboru właśnie prowadnice liniowe mgn lub wałkowe. z czego chyba wybiorę te drugie. Chciałbym się zapytać o wasze doświadczenie w tej dziedzinie żebym nie rzucił pieniędzmi w błoto. Dodatkowo wacham się pomiędzy śrubą pociągową kulową a trapezową. Zależy mi na dokładności gdyż będę obrabiał na niej Laminaty do płytek drukowanych i zarówno metale miękkie takie jak aluminium. Więc zależy mi na dość dużej precyzji.
  • 4
I nie wiem dlaczego wszyscy się uczepili tych Hiwin wózków skoro prowadnice wałkowe też mają łożyska oparte na kulkach w środku. a przepaść cenowa jest i to duża kosztem niewielkiej poprawy w dokładności na korzyść hiwin.
@kamil-struzek: Ekspertem nie jestem, ale coś tam kiedyś pracowałem na frezarce. Wózki v-wheel mają według mnie taką podstawową wadę, że chyba niekoniecznie nadają się do prac, w których leci dużo syfu dookoła, który może po prostu spaść na tor jazdy takiego wózka. Prowadnica Ci to zgarnie przed sobą, a kółeczka to tak chyba średnio.