Wpis z mikrobloga

Dojeżdżacie do takiego skrzyżowania (przed skrzyżowaniem szeroka droga, za nim jest tylko jeden pas), ustawiacie się na czerwonym świetle przy lewej krawędzi pasa by kierowcy skręcający w prawo skorzystali ze strzałki, dojeżdża przy prawej krawędzi jezdni kierowca, który też będzie jechał na wprost. Co powinno się zadziać za skrzyżowaniem?

np. Łódź - Milionowa / Kilińskiego

#prawojazdy #praworuchudrogowego #prd #pierwszenstwo #lodz
azn3 - Dojeżdżacie do takiego skrzyżowania (przed skrzyżowaniem szeroka droga, za nim...

źródło: comment_1653302729LBNUATIzjwPyBBMa7EkRqO.jpg

Pobierz

Co powinno się zadziać za skrzyżowaniem? Kto ma pierwszeństwo?

  • B z prawej strony, ponieważ... jest z prawej 45.5% (20)
  • Nie ma B, ponieważ to jemu kończy się 'pas' ruchu 54.5% (24)

Oddanych głosów: 44

  • 35
  • Odpowiedz
No jeśli mamy więcej niż jeden pas to chyba tez czyni automatycznie drogę 'wielopasmową'.


@zuchtomek: no i jakie to ma gdziekolwiek znaczenie?

Mogę w takim razie swoim smartem wyprzedzać na trzeciego, bez kierunków bo jadę swoim 'nieoznaczonym' pasem i uważam, że się dwa auta zmieszczą, czy nie mogę?


@zuchtomek: możesz, z zaznaczeniem że nieoznaczone pasy również zmieniamy z kierunkowskazem, ale potem normalnie jedziesz.

A co jak będziemy jechali czterema maluchami
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: Napisałem wyżej, pas WYZNACZAJĄ przepisy, o których piszecie (i których w żadnym momencie nie negowałem) natomiast OZNACZAJĄ go znaki

Tyle - to różne słowa o różnym znaczeniu, co w tej dyskusji nie ma znaczenia więc nie wiem po co do tego wracamy.

@radziol88: > możesz, z zaznaczeniem że nieoznaczone pasy również zmieniamy z kierunkowskazem, ale potem normalnie jedziesz.

@radziol88: Ale jak jadę według mnie skrajnym lewym pasem i
  • Odpowiedz
Napisałem wyżej, pas WYZNACZAJĄ przepisy, o których piszecie (i których w żadnym momencie nie negowałem) natomiast OZNACZAJĄ go znaki


@zuchtomek: To napisz proszę, który konkretnie przepis PoRD WYZNACZA pas ruchu.

Pasy wyznaczają jak i oznaczają znaki drogowe stworzone do tego celu.

Np. znak P-1, zgodnie ze swoją definicją "wyznacza pasy ruchu". Widzisz, jest znak, a jednak wyznacza, a nie oznacza pasów ruchu.

Czy możemy zakończyć już tą absurdalną dyskusję na temat
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: Przecież napisałem już wyżej, nie chce mi się powtarzać, tak jak samej definicji słów WYZNACZA i OZNACZA..

Nie wiem, może ochłoń i przemyśl bo nie łapiesz o co mi chodzi chyba, a ja nawet się z nikim nie kłócę xD

"Tak łamie - ponieważ nie można zajmować dwóch pasów ruchu na raz - i stosowanie tego przepisu nie jest w żaden sposób ograniczone tylko do wyznaczonych pasów ruchu"

Który konkretnie
  • Odpowiedz
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."


@zuchtomek: Ok fakt, tu mój błąd. Aczkolwiek i tak trzeba jechać przy prawej krawędzi.

Bo osobówki to się zaczynają tak od 1,60m do lekko ponad 2m szerokości, pas ma średnio 3,5m - czyli dwa auta typu smart się zmieszczą, a dwa Renault Scenic już nie.


@zuchtomek:
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: Nie jest „stałe” i tu wracamy do mojego skrótu myślowego, który faktycznie mógł zostać odebrany tak jak odebraliście.

Tak jak napisałem wyżej to „pierwszy” kierowca musi sitwierdzić czy według niego zmieszczą się dwa auta - jeśli nie to może zająć „cały” (jeśli pasy nie są oznaczone) i stać/jechac na środku.
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: A znaki nas informują o wyznaczonych przepisach wynikających z kodeksu i przepisów, tak jak na przykład znak D-40 oznacza wjazd do strefy zamieszkania, wyznaczonej wcześniej odpowiednimi przepisami.
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: > czyli nie ma obowiązku jechać przy prawej krawędzi jezdni? No chyba ma.

@reksiuzgdyni: No niby ma, ale wystarczy stwierdzić, że stan nawierzchni był zły bo była dziura albo kałuża, piesi blisko przechodzili, pies przebiegał itp. trudne do udowodnienia 'wymówki'.
  • Odpowiedz
@zuchtomek:

A znaki nas informują o wyznaczonych przepisach wynikających z kodeksu i przepisów


No nie do końca.

tak jak na przykład znak D-40 oznacza wjazd do strefy zamieszkania, wyznaczonej wcześniej odpowiednimi przepisami.


No nie, bo to znak D-40 wyznacza strefę zamieszkania. Nie ma czegoś takiego jak "Strefa zamieszkania wyznaczona odpowiednimi przepisami", bo w PoRD nie ma żadnego przepisu "wyznaczającego strefę zamieszkania". To czy jest strefa zależy od tego czy jest znak
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: No nie, żeby być strefą zamieszkania nie wystarczy znak, musi ona najpierw spełniać definicję z ustawy.
Wedle ustawowej definicjia strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Znaki są konieczne i są informacją dla kierowcy, ale nie można go sobie postawić gdziekolwiek, tak więc sam znak też nie jest wyznacznikiem.
  • Odpowiedz
@zuchtomek:

No i przeczytaj tą swoją definicję strefy zamieszkania to okaże się, że de facto każde miejsce może być oznakowane jako strefa zamieszkania.

Bo obejmuje ona drogi publiczne lub inne drogi - czyli de facto na każdej drodze może być ustanowiona.

Wjazdy i wyjazdy oznaczone znakami drogowymi - no właśnie tymi znakami D-40/D-41

Zauważ, że w definicji strefy zamieszkania, którą cytujesz nie ma żadnych technicznych czy formalnych ograniczeń co do jej
  • Odpowiedz
@reksiuzgdyni: "Wyznaczenie strefy zamieszkania następuje na podstawie decyzji wydawanej przez organ zarządzający ruchem na danym rodzaju drogi. Organy zarządzające ruchem, właściwe dla danej kategorii dróg, wskazane są w art. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim zarządzanie na drogach wygląda następująco:

na drogach krajowych – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad,
na drogach wojewódzkich – marszałek województwa,
na drogach powiatowych i gminnych – starosta,
na drogach publicznych położonych w
  • Odpowiedz
@azn3 Jak wyżej napisał @radziol88 - pojazd A nie powinien stawać przy osi jeżeli jedzie prosto, gdyż powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Dodatkowo jak już jeden z pojazdów jedzie (z zatrzymaniem na swiatlach lub bez zatrzymania) możliwie blisko prawej krawędzi, to drugi nie powinien w ogóle rozpoczynać wyprzedzania, gdyż jest zakaz wyprzedzania na zwężeniach, także może nawet nie być świateł ani skrzyżowania - nie powinno się wyprzedzać na zwężeniach, o
  • Odpowiedz