Wpis z mikrobloga

Gdzieś w połowie kwietnia zadałem sobie pytanie: skoro jak widać po skali inwazja na Ukrainę była planowana przez władze na Kremlu od dawna, kiedy W. Putin podjął faktycznie decyzje że droga siłowa to jedyna opcja i Rosja rozpoczęła pierwsze przygotowania? Nie znałem odpowiedzi na to pytanie, nie wiedziałem.
Ale mogłem wiedzieć. Tropem, miejscem gdzie pozostały ślady tych wcześniejszych decyzji, przygotowań kierownictwa w Moskwie do wojny na Ukrainie była Syria i tamtejsza misja wojskowa. Skoro Moskwa planowała pełnoskalową wojnę na Ukrainie, musiała wcześniej częściowo zredukować liczebnie i materiałowo kontyngent w Syrii, który przecież służył w znacznym stopniu jako poligon szkoleniowy-doświadczalny dla rosyjskiej armii. Wysłane z Rosji tajne rozkazy o redukcji kontyngentu i jego reorganizacji, niższy szczebel dowódczy tam na miejscu wprowadzał w życie, co musiało zostać zauważone przez lokalnych postronnych obserwatorów, nawet przy ich ówczesnej błędnej interpretacji sensu tych zdarzeń. Czyli ślady tych dawnych rosyjskich przygotowań znajdowały się gdzieś w necie, trzeba było je tylko zebrać i obrobić.
Tekst jest tak długi że wklejanie go tutaj - nawet w kawałkach - nie ma sensu. Blog jest postawiony na platformie blogger od googla. Jest bezpieczny i bez żadnych reklam, adsensowych ciasteczek i jakiś tam dziwnych rzeczy. Blog ma na razie charakter roboczy.
Zwrot wektora. Rosyjska misja wojskowa w Syrii w okresie: kwiecień 2020 - luty 2022. ----->https://thorkillblog.blogspot.com/2022/05/zwrot-wektora-rosyjska-misja-wojskowa-w.html
Zgodnie z prośba wołam mirka @Heroina340
#syria #rosja #ukraina #wojna
Thorkill - Gdzieś w połowie kwietnia zadałem sobie pytanie: skoro jak widać po skali ...

źródło: comment_1653220952FPELoiR8XRj3a5CimwxyPP.jpg

Pobierz
  • 9
@Thorkill:

Tropem, miejscem gdzie pozostały ślady tych wcześniejszych decyzji, przygotowań kierownictwa w Moskwie do wojny na Ukrainie była Syria i tamtejsza misja wojskowa.


Wojna na Ukrainie trwa od '14.

Rosjanie w Syrii są od '15.

Także tego...
Wojna na Ukrainie trwa od '14.

Rosjanie w Syrii są od '15.


@DanyDwaBanany: Konflikt na Ukrainie w 2014-2016 nie miał pełnoskalowego charakteru, a od bitwy pod Debalcewem był uśpiony. W tekście na blogu wielokrotnie zaznaczam że mam na myśli rosyjskie przygotowania do pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Patrząc szerzej ciekawe jaki wpływ miał na tę decyzję wynik wyborów w USA i wygrana Bidena. 3 listopada 2020.

Moim zdaniem rosyjska "maszyneria" przygotowań ruszyła
@Thorkill:

Konflikt na Ukrainie w 2014-2016 nie miał pełnoskalowego charakteru


Bo to ruscy spartolili - wtedy udało im sie wyrwać tylko tyle. Ale cele mieli dużo większe.
Popełnili ten sam błąd co teraz - nieadekwatne nakłady środków do wyznaczonych celów.
Wg mnie juz wtedy wiedzieli, ze musza iść dalej bo nie ma jak sie wycofać, osiągnięcie zakładanych celów to żywotny interes reżimu.
Gdzieś tu przewijało sie info, że ofensywę planowali na
@Thorkill: Jak zwykle dobra robota. Co do cięcia personelu to ogółem sytuacja temu sprzyjała takim ruchom i ich maskowaniu (ustabilizowanie się sytuacji w Syrii, skutki polityki Trumpa, Covid-19, fala populizmu w Europie Środkowej i Zachodniej) więc przenosiny oddziałów z Syrii do Rosji nie przykuwały takiej uwagi.

Przygotowania od późnego 2020 i wczesnego 2021 pokrywają się z ćwiczeniami Zapad 2021 gdzie jak stwierdziło OSW w artykule z 3 stycznia 2022

Za zorganizowaniem
@rebel101: Tak, Rosjanie zostawiali dużo śladów przygotowując się do inwazji na Ukrainę i rożne ośrodki badawcze to sygnalizowały pośrednio, nie pisząc oczywiście wprost że do agresji dojdzie. Mimo rosyjskich prób maskowania tych przygotowań, one zostały przez wywiad USA i być może wywiady innych państw właściwie zinterpretowane.Ja jednak wtedy tych przygotowań z Syrii nie wychwyciłem. Czytałem wtedy pojawiające się w lokalnych źródłach i kontach twitterowych infa z Syrii, że Rosjanie zmniejszają liczebność