Wpis z mikrobloga

Dzisiaj nieco luźniejszy wpis z cyklu #telcozwykopem.

Chciałbym Wam przybliżyć postać profesora Davida MacKaya. Po raz pierwszy na to nazwisko czytając o kodowaniu LDPC. To właśnie MacKay jako pierwszy zaproponował prosty, łatwy w implementacji dekoder LDPC. Dziś właśnie ten dekoder jest używany nie tylko w NR, ale również w 802.11 a oryginalny artykuł ma ponad 2000 cytowań.

Dla każdego, kto zajmuje się telekomunikacją bezprzewodową, takie osiągnięcie byłoby powodem do dumy. Dlatego ciągle nie mogę wyjść z podziwu, że teoria kodowania była tylko jedną z wielu rzeczy którymi zajmował się MacKay. Znany jest również ze swojej pracy nad machine learning, zrównoważonym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz stworzenia klawiatury dla osób całkowicie sparaliżowanych (Dasher) bazującej na teorii informacji.

A co najważniejsze dla mnie, jako dla studenta, MacKay był niezwykle energetycznym i charyzmatycznym wykładowcą. Prawdziwą legendą University of Cambridge. Osobiście nie miałem szczęścia go poznać, ale wszystkie osoby z Cambridge University Wireless Society które spotkałem, wspominają go z łezką w oko.

W 2015 u MacKaya został zdiagnozowany nowotwór w fazie terminalnej. Cały proces opieki paliatywnej udokumentował na swoim blogu. Zmarł w kwietniu 2016 mając zaledwie 48 lat.

#telcozwykopem – tag do obserwowania / czarnolistowania.

#technologia #telekomunikacja #radiokomunikacja #5g