Wpis z mikrobloga

Mirki, mam od jesieni kocioł dwufunkcyjny #vaillant na #gaz z pogodowką. W instrukcji widzę ze on ma tryb „letni” i wtedy nie grzeje centralnego a jedynie wodę. Przy jakiej temperaturze na zewnątrz ma sens przełączenie się na ten tryb? Ma to jakiekolwiek znaczenie przy pogodówce? Bo poniekąd rozumiem sens tego trybu, a z drugiej strony pogodowka chyba powinna z grubsza sama ogarniac? #ogrzewanie #dom #kiciochpyta #remontujzwykopem
  • 7
@matijas bez włączenia trybu letniego pompa musi chodzić żeby pogodówka wiedziała jaka jest temperatura powrotu co jest nieekonomiczne latem. Temperaturę musisz ustawić doświadczalnie w okresie przejściowym gdy w dzień jest ciepło a w nocy jeszcze zimno. Ja mam ustawione 15 stopni w automacie przy tej temp. zewnętrznej kocioł wyłącza grzanie wg. krzywej, odstawia pompę i przechodzi w automacie na tryb letni. Gdy już minie okres przejściowy wyłączam ręcznie żeby nie załączało się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kodijak:

pompa musi chodzić żeby pogodówka wiedziała jaka jest temperatura powrotu co jest nieekonomiczne latem


Co za brednie...

@matijas: zostaw jak jest, większość pogodówke sama wyłącza co jak temp na zewnątrz jest powyżej 16*, na pewno temperaturę ta można ustawić na regulatorze/kotle
@rajman brednie to ty piszesz. Popularna pogodówka to sterowanie pracą kotła na podstawie analizy powrotu wody z układu centralnego ogrzewania regulowanej z pomocą krzywej grzewczej i możliwych zaprogramowanych stałych budynku oraz coraz bardziej popularnej dodatkowej analizie temperatury w pomieszczeniu wzorcowym.

Co jest brednią? Jak @matijas nic nie będzie ruszał to gdy będzie zimna noc to złączy mu się grzanie w środku lata.
Przez niezrozumienie działania ludzie potem płaczą, że płacą po 500
@kodijak: Coś o tej analizie temperatury na powrocie pamietam od instalatora. Dodatkowo w pokojach odcinają mi jeszcze smart termostaty. Ogarniam ze decyzja o grzaniu to wypadkowa temperatury na zewnątrz, tego co wraca z pomieszczeń i temperatury z czujnika wewnętrznego plus krzywa itp. Stad właśnie moje założenie ze ten tryb po coś ktoś jednak wrzucił.
@matijas musisz zobaczyć w instrukcji bo jak masz w ekosystemie termostaty to może i nimi steruje. Ja mam Boscha z podłogówką z najprostszym układem na rozdzielaczach z jednym regulatorem, z lenistwa podpiete pod neta. Dodatkowo w każdym pomieszczeniu pomiar temperatury ale bez sterowania kotłem, potrzebne to było do optymalnego ustawienia przepływów i krzywej grzewczej.