Wpis z mikrobloga

Moczary; Józef Rapacki
olej na płótnie, 1891 r., 100 x 77 cm
Obraz ten namalowany został na bardzo wczesnym etapie twórczości artysty, wówczas dwudziestoletniego. Zadziwiać może spokój i dojrzałość płynąca z pracy namalowanej przez młodego jeszcze malarza. Obraz nie jest przegadany, nie kokietuje dodanymi dla urozmaicenia kompozycji drzewami, lecącymi ptakami czy sztafażem. Malarz zdaje się mówić prawdę o widzianej przestrzeni. Prawdopodobnie malując, sam musiał stanąć w wodzie, zagłębić się w krajobraz wokół, poczuć chłód zmierzchu i doświadczyć wieczornej samotności na pustkowiu wśród moczarów.
"Moczary" to kwintesencja twórczości Józefa Rapackiego, wielokrotnie powtarzającego pozbawione sztafażu widoki bezkresnych pól, rozlewisk, wrzosowisk i mokradeł. Z malarstwem Chełmońskiego, za którego kontynuatora jest uważany, łączy Rapackiego nie tylko sposób horyzontalnego komponowania obrazów, ale przede wszystkim kontemplacyjny stosunek do natury, wynikający z jej wnikliwej obserwacji, do czego zachęcał swych uczniów Wojciech Gerson w warszawskiej Klasie Rysunkowej.
Z Monachium, gdzie studiował w prywatnej szkole Friedricha Fehra w latach 1888-1889, Rapacki wyniósł perfekcyjny warsztat, umiejętność realistycznej, ścisłej obserwacji oraz nasycanie obrazów treściami nastrojowymi, które od lat 90-tych przyjmują zabarwienie symboliczne. Widać to w prezentowanych "Moczarach", „czystym” pejzażu o niezwykłej kolorystyce, który emanuje wszechogarniającym spokojem.
[[źródło]](https://rogalin.mnp.art.pl/wirtualne-muzeum/malarstwo/wieczor-moczary-)
#artevaria
#sztuka #malarstwo #obrazy #nokturn #jozefrapacki
Lifelike - Moczary; Józef Rapacki
olej na płótnie, 1891 r., 100 x 77 cm
Obraz ten n...

źródło: comment_1651343291bYECSZSxQFpJhWgkmVsvZH.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach