Wpis z mikrobloga

Z takich ciekawostek, to powiem, że na początku wojny koleżanka -mieszkam we Francji- powiedziała rozemocjonowana, że trzeba powstrzymać Putina i wszystkie kraje powinny się zjednoczyć i coś zrobić, bo nie może być tak, że ktoś ot tak atakuje sąsiada.

Uznałam ją -jak zawsze ją- za infantylną i nawet nie rozmawiałam, a teraz o tym myślę i w sumie miała rację, ale czy teraz wszyscy nie jesteśmy infantylni? Rosja ma wszystkie atuty by wypchnąć USA z Europy, ale są zacofani i skorumpowani, a też może trochę brakuje im ucywilizowania. Te same problemy cywilizacyjne były z Polską i Czechosłowacją 25 lat temu, tak samo było z Ukrainą w 2014.

Może Rosja też za kilka lat się ucywilizuje i inne kraje będą do niej same się ciągnęły, bo to będzie nowoczesny kraj Oczywiście dużo musiałoby się zmienić, ale od tych porażek na froncie, od tych sankcji, wiele może, to taki katalizator.

W 2014 roku wszyscy się nabijali z Ukrainy, teraz nie, może tak samo będzie z Rosją? Może Rosja też zmieni się z kraju rządzącego przez oligarchów i pełnego korupcji w kraj zjednoczony i chociaż chcący być lepszym?

#rosja #ukraina

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane

Czy Rosja stanie się tak cywilizowana, jak Polska/Czechosłowacja/Ukraina

  • tak, to super 3.1% (4)
  • tak, obawiam się tego 2.3% (3)
  • nie i super 32.8% (42)
  • nie i to jest zagrożenie 61.7% (79)

Oddanych głosów: 128

  • 10
@NadiaFrance: Osobiście obawiam się zbytniego ucywilizowania Rosji na sposób zachodni tak jak odbyło się ucywilizowanie Niemiec, bo to oznacza, że za 100 czy 200 lat taka cywilizacja miałaby szansę się zdegenerować i zajść to, co w Niemczech stało się w czasach nazizmu. Bardziej wolałbym Rosję zdemilitaryzowaną, ale oddaną kulturowej rekonstrukcji słowianowierstwa i szamanizmu - miejsce turystyczne dla zwolenników agrokomun i duchowości alternatywnej na wzór anastazjowców osiedlających się na wsi i uprawiających
@NadiaFrance: Kilka razy ruskim trolom zadawałem już tu pytanie - co kacapy mogą zaoferować Ukrainie, oprócz biedy, wszy, śmierci, gwałtów i grabieży. Nie uzyskałem odpowiedzi.
Prędzej obstawiam odrywanie się republik od kacapów i dołączenie do Chin, niż aby ktokolwiek chciał dołączać do tego sowieckiego bagna.
Kilka razy ruskim trolom zadawałem już tu pytanie - co kacapy mogą zaoferować Ukrainie, oprócz biedy, wszy, śmierci, gwałtów i grabieży. Nie uzyskałem odpowiedzi.


@czarny_i_zly: nic nie mogą, o tym właśnie piszę, ale mi chodzi o to, czy Rosja może się zmienić i coś zaoferować i jak wtedy będzie wyglądał świat.
@NadiaFrance: Problemy Rosji i krajów Europy środkowo-wschodniej nie są tożsame i stawianie ich w jednym szeregu i nazywanie "ucywilizowaniem" pokazuje Twoją nieznajomość realiów tej części świata. Mimo tego, że jesteś Polski to myślisz jak Francuz.
Kraje postsowieckie nie mają wpajanego systemowo szowinizmu i imperializmu a żeby to się zmieniło Rosja musiałaby zrezygnować z projektu Rosja. To o czym mówisz to jakaś mrzonka.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Kilka razy ruskim trolom zadawałem już tu pytanie - co kacapy mogą zaoferować Ukrainie, oprócz biedy, wszy, śmierci, gwałtów i grabieży. Nie uzyskałem odpowiedzi.


@czarny_i_zly: nic nie mogą, o tym właśnie piszę, ale mi chodzi o to, czy Rosja może się zmienić i coś zaoferować i jak wtedy będzie wyglądał świat.

@NadiaFrance: nie, nie zmieni się, tam 70% ludności popiera wojnę.