Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#kredythipoteczny
Mirki, mam kredyt hipoteczny że zmiennym stopą, rata obecnie to ok 30% dochodów (2,8k). Na ten moment mi to nie robi bo się spodziewałem podwyżek wiboru, kwestia że końca nie widać. Na ten moment mam do końca czerwca 6,2 %, czy warto na ten moment mrozić kredyt? Bank mi nie chce zdalnie powiedzieć na jaki %, pewnie koło 8, jeszcze do ustalenia. Czy jest to gra warta świeczki? Ogólnie damy radę spłacać myślę do ok 5k, czyli do 13-14% wiboru, ofc wolałbym płacić mniej przez kilka lat.
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Woody_90: a orientowałeś się czy w ogóle będziesz mieć zdolność kredytową żeby przejść na stałe? Bo przy przejściu na stałe stopy banki będą na nowo przeliczać zdolność z zapasem 5pp, zgodnie z nowymi zaleceniami KNF
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@baltic-vodka:
Wg mojej banku nie sprawdzają, to jest też niestety problem ze od 01.07.2021 jestem na b2b, choć zarabiam więcej to teraz mógłby być z tym problem. Zdolności wtedy nie wykorzystałem nawet w połowie, wkładu było ok 30%, samo mieszkanie było dość tanie jak na lokalizację i jest wyremontowane w dość dobrym standardzie, więc też raczej jest warte dużo więcej.
  • Odpowiedz
@Woody_90: W przypadku niepewności przejścia na stałą stopę z powodu rekalkulacji zdolności i przejścia na b2b gdzie forma opodatkowania może jeszcze bardziej zmniejszyć zdolność (np. ryczałt) to może warto rozważyć opcję systematycznych nadpłat o bufor który wspominałeś (13-14% wiboru) lub z lekkim luzem aby nadal w tych niepewnych czasach coś odkładać?
  • Odpowiedz
@Woody_90: Jeszcze dodam. Tak jak napisał @Tomahawkkk ciężko oszacować na jaki okres stopy utrzymają się na maksymalnym pułapie. Najlepiej przeliczyć sobie wszystko w excelu co bardziej się będzie opłacać. Nie zapominajmy też o komforcie psychicznym, którego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.
Nie zauważyłem odpowiedzi, że bank nie sprawdza zdolności - więc swoją wypowiedź rozszerzę o możliwość przejścia i dalszych nadpłat.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inty:
Jedno to ile będę wysoko, drugie to jak wysoko. Wiadomo że hipoteki to tylko element sytuacji, ale jest możliwe że stopy będą wynosić np. 20%, jeśli będzie trzeba leczyć gospodarkę po PiS.
  • Odpowiedz
@Woody_90: ja przeszedłem w tamtym tygodniu na stałe 7.29 chociaż i tak wiedziałem, że trochę się spóźniłem z decyzją, ale miałem już dość codziennego sprawdzania wiboru, dodatkowo wystąpienia glapinskiego nie napawają optymizmem
  • Odpowiedz