Wpis z mikrobloga

Jak realnie mógł pomóc rząd:
- wprowadzenie rozwiązań umożliwiająch stałe stopy procentowe na dłuższy okres kredytu np. 15 lat
- przerzucenie na bank ryzyka związanego z zabezpieczeniem kredytu. Nie spłacasz? Oddajesz klucze i rozstajecie się w zgodzie tak jak w USA.

Co zrobił?
- przedstawił program pomocy który już istnieje xD
- wakacje kredytowe też istnieją a większości banków tylko trzeba napisać indywidualny wniosek
- nowy wskaźnik o którym nic nie wiadomo oprócz tego, że ma być korzystniejszy xD

Mydlą wam oczy niczym maseczkami z Antonova albo polskim samochodem elektrycznym a wy przyklaskujecie

#nieruchomosci
  • 26
@witam12: moj brat wzial 200 tys na 20 lat rate mial miec na poziomie 1000 zl. Ma placic pelne raty od czerwca.

Z zona zarabiaja jakos niecale 10 tys lacznie.

Baba w banku mowila ze co tak malo pan bierze jak ma pan zdolnosc na 800 tys, to lepiej zrobic na spokojnie caly dom na blysk

Nie stopy procentowe napewno nie urosna znacznie, maks 2-3% do gory w przeciagu 5 lat
@Adki: w praktyce po prostu 340rat będzie się płaciło 348 miesięcy ( ͡° ͜ʖ ͡°) zadowolony? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) to do urny ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ
@kipowrot: jest jedna zaleta tego rozwiazania z wakacjami kredytowymi bez odsetek, oczywiscie nie dotyczy osob z problemami. W miesiacu w ktorym nie musis placic, wlasnie wtedy WARTO momo wszystko zaplacic rownowartosc raty w ramach nadplaty kresytu bo wtedy splacasz czysto czesc kapitałową.

Ja bym tak zrobil ale mam stale oprocentowanie wiec w ogole nie wiem czy mnie to dotyczy. Bedzie beka jesli tak.

Druga sprawa to czy oni chca zmienic stope
@walk_on_gilded_splinters:
Ad.1 w teorii tak, o ile banki sobie nie zrobią jakiejś prowizji od nadpłaty w 2022-2023 :)
Ad.2 normalnie, w umowach jest zapis, że oprocentowanie jest wyliczane z marży i wiboru lub analogicznego wskaźnika, jak jutro zlikwidują wibor to będzie inny wskaźnik, to żaden problem, nawet jak to będzie ten overnight wyliczany codziennie
Ad.3 rata może spadnie zaraz po prowadzeniu niboru, ale potem sobie to stópkarz wyrówna, dobry krok tylko
Nie spłacasz? Oddajesz klucze i rozstajecie się w zgodzie tak jak w USA.


@witam12: Tymczasem rzeczywistość

Istnieje tam zawód "odbieracza długów" gdzie przyjeżdża uzbrojony człowiek i musi walczyć o czyjeś mienie.

Zresztą, co w sytuacji gdy kredytu jest spłacone 50%? Bank oddaje 50%? Zabiera 50% mieszkania? A te 50% to oddaje z uwzględnieniem inflacji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)