Wpis z mikrobloga

@rss: Jak nic niezwykłego? To powiedz mi kiedy go utworzyłem. Znasz znaczenie słowa "utworzyć"? Czyli... data MODYFIKACJI jest DATĄ UTWORZENIA (tak jak kurde powinno być poprawnie nazwane, jak na jęz. polski przystało a nie "komputerowe założenia"). Tak?
@Bunch: nie. ;) "Utworzony" to informacja o momencie, w którym dany plik pojawił się w danym systemie plików (czyli gdy np. skopiowałeś go z powiedzmy pendrive'a lub po prostu utworzyłeś), natomiast "zmodyfikowany" to data ostatniej zmiany w treści samego pliku.
@Bunch:

Jak nic niezwykłego?


Normalnie - posprawdzaj inne pliki na komputerze, np. takie kopiowane z innych nośników.

To powiedz mi kiedy go utworzyłem.


Zapewne przed 12. października 2010. Nie ma dokładnej daty, bo została nadpisana.

Znasz znaczenie słowa "utworzyć"?


Jak już chcesz się ciągnąć za słówka to pomyśl, że skopiowanie pliku to przecież utworzenie pliku będącego kopią. Deal with it.
@Bunch: moze plik zostal utowrzony w 2009 zostal wkopiowany na jakis dysk przenosny i czy go kopiowales zostal zmodyfikowany i jak go skopiowales teraz to jest data utworzenia terax xD
@rss: @bart88uk: Chodzi mi o to, że "utworzyć", to słowo, oznacza:

1. «zorganizować, założyć coś, co do tej pory nie istniało»

2. «spowodować powstanie czegoś»

Czegoś co dotąd nie istniało, więc to tworzymy. I ja to rozumuję tak, jak każdy humanista-polak by rozumował.
@Bunch:

Czegoś co dotąd nie istniało


Kopia wcześniej nie istniała - stworzyłeś kopię (a może zaprzeczysz?). Jak to jest, że nikt nie ma problemu z całkowicie poprawną semantyką oprócz "polaka-humanisty"?
@rss: Zaraz Ci to oczywiście dokładnie wyjaśnię. Ponieważ zdecydowana WIĘKSZOŚĆ Polaków ma totalnie gdzieś to "jak się pisze" i "dlaczego".
Czas modyfikacji (mtime) ma oczywiste zastosowanie przy zarządzaniu wersjami, backupach, obserwacji zmian etc.

Czas ostatniego dostępu (atime) jest czasami używany przez oprogramowanie potrzebujące powiadomień na temat działania innych usług, chociaż obecnie na platformach uniksowych stosuje się wersję duplikującą czas modyfikacji (relatime) lub w ogóle rezygnuje się z aktualizacji tego pola (noatime) - ze względu na obciążenie systemu.

Czas modyfikacji danych węzła (ctime) czasami jeszcze gdzieś znajdzie zastosowanie, chociaż na tyle rzadkie, że