Wpis z mikrobloga

Czy taki mały pajączek to jest świadoma istota? Czy tam się tli jakieś "ja"? A może to tylko bezduszna biologiczna maszyna? Ehhh, nigdy się nie dowiem, a to są pytania, że tak powiem, fundamentalne.
#przegryw #filozofia
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Johnny_mielony: Przecież biologia nie zna na to odpowiedzi

@woodencrow: To na pewno nieprawda, bo taki na ten przykład pies to jest mądry, może być smutny albo wesoły, przywiązuje się do właściciela i dużo rozumie. Na pewno jest świadomy w podobnym sensie jak człek
  • Odpowiedz
@KorwinizacjaPrzelyku: Naukowcy robili testy na zwierzątach które udowadniały coś mniej więcej czy mają świadomość swojego istnienia. Testy polegały na nanoszeniu kropki na czoło/twarz zwierzęcia i dawaniu mu lustra, szympansy ją dotykały i próbowały cośz nią zrobić co by świadczyło że wiedzą jak działa lustro i mają świadomość swojego istnienia. Możesz poczytać więcej na ten tremat wpisując w google "are animals self aware test". Oczywiście to co napisałem to z pamięci
  • Odpowiedz
Pies nie rozróżnia siebie w lustrze to co dopiero mu do świadomości na poziomie człowieka


@woodencrow: ale wzrok nie jest dla psa głównym zmysłem tak jak dla człowieka, więc taki test nie ma sensu, psy rozpoznają same siebie kierując się węchem
  • Odpowiedz
No a myślisz że dla delfina, człowieka czy małpy naczelnej wzrok jest najbardziej rozwnietym zmysłem?


@woodencrow: dla człowieka i małp zdecydowanie tak, delfiny to wyjątek od reguły

Idąc tym tokiem myślenia to ptaki drapieżne powinny być najbardziej samoswiadomymi zwierzętami na świecie.


Ale ja nigdzie nie napisałem że to stopień rozwinięcia zmysłu wzroku implikuje czy zwierze jest samoświadome czy nie xD
  • Odpowiedz
samoświadomość została potwierdzona. To małpy człekokształtne i delfiny butlonose, które postawione przed lustrem rozumieją, że widzą siebie


@woodencrow: ten test to niezły bullshit. Świadomość sama w sobie nie ma uznanej definicji, a co dopiero "samoświadomość". To pojęcie typowo intuicyjne, kulturowe. Do tego nie ma powodu żeby zwierzęta uznawały swoje odbicie w lustrze za coś wybitnie interesującego, w tafli wody też się widzą. Gdyby "myślały że to inne zwierzę" to by
  • Odpowiedz
Czy taki mały pajączek to jest świadoma istota


@KorwinizacjaPrzelyku: Zdefiniuj istotę świadomą, to będzie można sprawdzić, czy pająk ją spełnia. Jest cały zestaw cech, które przypisuje się żywym organizmom, składających się na ogólnie rozumianą "świadomość" i wg mnie zazwyczaj są to cechy usilnie faworyzujące człowieka, jako istotę najbardziej świadomą, albo "samoświadomą". Ale co by to mogło dokładnie znaczyć? Inne zwierzęta też potrafią pracować w grupie, wnioskować, oszukiwać, robić zasadzki, korzystać
  • Odpowiedz