Wpis z mikrobloga

Skoro Wielkanoc to jaja, a jeśli jaja (to z racji wykonywanego zawodu) jajka Fabergé. Zapraszam Was na wycieczkę historyczną, okraszoną kilkoma ciekawostkami.
Te niezwykłe wyroby powstawały w pracowni nadwornego carskiego złotnika Petera Carla Fabergé. Pierwsze powstało w 1884 na zlecenie cara Aleksandra III, jako prezent dla żony Marii Fiodorowny. W środku jajka zazwyczaj kryły niespodziankę, która aż do momentu otworzenia prezentu była objęta ścisła tajemnicą. Po śmierci Aleksandra III, jego syn Mikołaj II (ostatni car Rosji), kontynuował tradycję.
W sumie pracownia Fabergé wykonała 52 cesarskie jaja Fabergé. Prócz carskich zostało wykonanych jeszcze 19 jubilerskich jaj najwyższej klasy artystycznej dla innych zamawiających, oraz około 20 jaj o skromniejszej dekoracji.
Jajko pokazane na zdjęciu nosi nazwę „Jajka z dwunastoma monogramami (12 Monogram Egg)”. W 1896 r. na Wielkanoc car Mikołaj II podarował to jajko swojej matce Marii Fiodorownej na pamiątkę jej zmarłego męża cara Aleksandra III (było drugim jajkiem Fabergé, jakie podarował swojej matce, a równocześnie jednym z czterech upamiętniających ojca). Od tego momentu każdego roku były robione dwa jajka, jedno dla carycy Aleksandry Fiodorownej i drugie dla carycy, wdowy Marii.
Złota pisanka pokryta jest emalią w kolorze królewskiego błękitu, podzieloną na dwanaście paneli pasami diamentów o szlifie rozetowym. Na niebieskich panelach na całej powierzchni znajdują się zwoje z czerwonego złota. Zarówno monogram cara Aleksandra III (AIII), jak i jego żony Marii Fiodorownej (MF) powtarza się sześć razy i jest wysadzany diamentami. No i tu niespodzianka, albo raczej jej brak… Uważa się, że jajko zawierało sześć miniatur Aleksandra III namalowanych na kości słoniowej i oprawionych w szafiry, ale niespodzianka zaginęła.
W 1949 roku jajo kupiła Marjorie Merriweather Post, bizneswoman, spadkobierczyni olbrzymiej fortuny, filantropka i kolekcjonerka dzieł sztuki. W 1973 roku, po jej śmierci, jajko stało się częścią kolekcji Hillwood, muzeum, które było jej posiadłością w Waszyngtonie.
Jeśli któryś z Was panowie idąc w ślady cara, zapragnie obdarować swoją wybrankę takim prezentem, niech nie waha się umożliwić mi wykonania mojego pierwszego wielkanocnego jaja z pracowni złotniczej Totemy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Zdjęcia wykorzystane w poście pochodzą ze strony Hillwood Museum
https://hillwoodmuseum.org/
Źródła na podstawie jakich powstał ten wpis:
https://en.wikipedia.org/wiki/Twelve_Monograms_(Faberg%C3%A9_egg)
https://hillwoodmuseum.org/collection/item/11.63
https://www.alexanderpalace.org/palace/monogramegg.php

#jubilerstwo #jubiler #bizuteria #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
totemybizuteria - Skoro Wielkanoc to jaja, a jeśli jaja (to z racji wykonywanego zawo...

źródło: comment_1650018280GaQx0BEBY9YttGqbROM9ve.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz