Wpis z mikrobloga

Mam obecnie inwerter SMA tripower 5.0, na panelach mam 5.4. Chciałbym dorzucić 2-3 panele, co wiązało by się z potrzebą wymiany inwertera na 6.0. Czy orientuje się ktoś, czy konfiguracja tego inwertera wymaga konta instalatora jakiegoś konta instalatora w SMA? Obecnie mam inwerter podpięty przez firmę pod ich konto.

#fotowoltaika
  • 16
  • Odpowiedz
@elementbn: sprawdz max dozwolona moc paneli dla tego modelu - na 99% nie mussiz wymieniac falownika na wiekszy. jedyne co, to czasem ci utnie produkcje jak bedzie piekny zumny dzien, ale dzialac bedzie ok
  • Odpowiedz
@Mateos2: obecnie mi już tnie - w słoneczne dni w marcu co były i teraz. W zeszłym roku dni co mi cięło było z 7. Jak teraz dorzucę panele to będzie cięło dużo- dużo częściej.
  • Odpowiedz
@elementbn: https://www.kolektory.com/porady-i-wiedza-panele-fotowoltaiczne/dobor-mocy-falownika-do-instalacji-fotowoltaicznej.html

Ja do 4kW Huaweia chcę dać 5.4kW. Przewymiarowaie ~1.35. Chociaż też jeszcze sie zastanawiam nad falownikiem 5kW. Teoretycznie w Twoim wypadku wytnie Ci w kilkunastu dniach ten peak powyżej 5kW. Z drugiej strony rano, wcześniej osągniesz wyższą sprawność. Do tego po latach panele tracą na sprawności u mnie teoretycznie 2% w pierwszym roku i 0.55% w każdym następnym... Pewnie z tych ~6.6kW zrobi Ci się po 10 latach
  • Odpowiedz
@Mateos2: Tak mi się na inżynierski rozum wydaje.
Szybciej osiągniesz próg wysokiej sprawności falownika. Na przykład o masz dwie instalacje:
1. Falownik 4kW, panele 5.4kW
2. Falownik 4kW. panele 4.5kW

No to załóżmy toeretycznie że o godzinie 9, układ 1 będzie generował większe napięcie, większą moc niż 2 i wcześniej osiągnie zakres wysokiej sprawności falownika. Przez to ta moc którą zamienia falowni będzie zamieniana z DC na AC ze sprawnością
  • Odpowiedz
@jajcek: rzuc okiem na karte katalogowa. od 20% mocy inwertery maja >95% sprawnosci
napiecie >=140V wystarczy zeby wszystko pracowalo sprawnie, a 300V zeby pracowalo bardzo dobrze.

falownik przewymiarowany to czysta strata PLNow w miesiacach jak marzec gdzie pradu bylo na tony z paneli

i slaba pociecha ze panele za X lat beda slabsze i juz nie bedziesz tracil
  • Odpowiedz
@Mateos2: Hmm no ciekawe ciekawe. Tylko jest to wciąż sprawność w relacji do (tak mi się wydaje) mocy maksymalnej czyli dla 4kW jest 6kW, jakoś mi umknął ten wykres w karcie katalogowej i faktycznie ten Huawei ma wysoką sprawność już od samego dołu. Patrzyłem przy swoim doborze na Froniusa xD Czyli co optymalnie do mojej instalacji (południowa(lekko południowo-wschodnia - jakieś 15deg na wschód)ekspozycja) 5.4kW z paneli polecałbyś jednak inwerter 5kW
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: mam 15 i dokładam 5. Falownika nie wymieniam. Będzie przewymiarowanie 130% ale obecnie z instalacji 5.4 zrobiłem 4800kwh. Kiedystam może wymienię falownik.
  • Odpowiedz